Příčiny vzniku a diagnostika PCOS
Za normálních okolností produkují ženské vaječníky především ženské pohlavní hormony (estrogen a progesteron) a malé množství mužských hormonů, tedy androgenů. Činnost samotných vaječníků řídí další dva (folikulostimulační (FSH) a luteinizační (LH)) hormony, které stimulují dozrávání folikulu i uvolnění zralého vajíčka, tedy ovulaci. U žen postižených PCOS se poměr luteinizačního hormonu (LH) a folikulostimulačního hormonu (FSH) může měnit a hypofýza pak vylučuje více LH a méně FSH. Tato nerovnováha způsobuje nadbytek mužských pohlavních hormonů, který vede k poruchám menstruačního cyklu.
Na diagnózu PCOS může upozornit i běžné ultrazvukové gynekologické vyšetření, při kterém lékař pozoruje zvětšené vaječníky s početnými malými ovariálními folikuly nebo cystami. Cysty obsahují tekutinu a vajíčko, které kvůli hormonální nerovnováze nemůže dozrát, a tedy ani být oplodněno. Následné vyšetření krve obvykle potvrdí nadbytek androgenů. Také proto se k projevům této diagnózy přidávají i příznaky pozorovatelné zvenčí – zvýšené tělesné ochlupení, akné a nadváha. Na druhé straně platí, že ne každá žena s PCOS má všechny popsané příznaky, mnohem častěji se PCOS projevuje pouze některými z nich. Vzhledem k tomu, že podobné potíže mohou být způsobeny i jiným onemocněním, je důležité přesné stanovení diagnózy.
Foto: Shutterstock
Plodnost v ohrožení
Nízká hladina ženských hormonů zpomaluje, až zastavuje ovulaci a vysoká hladina mužských hormonů narušuje menstruační cyklus. „Chybějící ovulace brání spontánnímu početí, a to je důvod, pro který mnoho pacientek s PCOS vyhledává specialisty na asistovanou reprodukci,“ říká MUDr. Hana Višňová z kliniky IVF CUBE. Alespoň některé příznaky PCOS má přibližně 25 % jejích pacientek. Podíl žen s PCOS mezi neplodnými páry je podle lékařky pochopitelně vyšší než v běžné populaci. „Jde o různorodou skupinu žen, u některých více dominují hormonální odchylky, u jiných kosmetické problémy, obezita nebo problémy s otěhotněním. Ne vždy se tyto příznaky projevují ve stejné intenzitě. Dalším problémem může být i zhoršená kvalita vajíček, která ale s PCOS může a nemusí souviset,“ dodává lékařka.
Životní styl je důležitý
Příčiny vzniku PCOS nejsou úplně jednoznačné. Odborníci se shodují, že jde o komplexní hormonálně-metabolickou poruchu, která mívá silnou genetickou predispozici. U žen s PCOS bývá často diagnostikovaná například inzulinová rezistence. V některých případech proto stačí pomocí léků normalizovat odchylky v metabolismu glukózy, což následně zlepší i funkci vaječníků. Další možností, jak zmírnit příznaky PCOS je optimalizovat tělesnou váhu, respektive celý životní styl. „U mnohých pacientek může redukce váhy zlepšit funkci vaječníků tak významně, že otěhotní bez dalších intervencí,“ vysvětluje MUDr. Višňová a pokračuje: „Pokud tato opatření nevedou k úpravě menstruačního cyklu a pravidelné ovulaci, je možné činnost vaječníků podpořit mírnou stimulací.“
IVF terapie má svá specifika
Jestliže ani následné pokusy o přirozené početí nejsou úspěšné, je vhodné přistoupit ke stimulaci a umělému oplodnění. Je nejefektivnější, ale je třeba při něm počítat se specifickými omezeními. Pro ženu s diagnózou PCOS totiž přináší IVF terapie vysoké riziko hyperstimulačního syndromu. „V takových případech je velmi důležité správně zvolit způsob stimulace. Většinou musíme upustit od možnosti čerstvého embryotransferu, embrya jsou nejprve zamražena tzv. vitrifikací (postup „freez all“). Přenos embrya plánujeme v následujícím menstruačním cyklu, až se pacientka zotaví,“ přibližuje postup IVF terapie MUDr. Višňová. Neplodné páry mohou využít i další, doplňkové metody, které dokážou úspěšnost terapie zvýšit. V zásadě však platí, že úspěšnost terapie u pacientek s PCOS v průměru odpovídá výsledkům dosahovaným v dané věkové skupině žen, kumulativní úspěšnost je vyšší vzhledem k většímu počtu embryí.
Komplikace hrozí i těhotným
Diagnóza PCOS může mít kromě plodnosti vliv také na samotné těhotenství. Během něj se může projevit zátěž spojená s metabolickou složkou tohoto onemocnění. „Nadváha a porucha metabolismu cukru zvyšují riziko vzniku těhotenských komplikací typu cukrovky, hypertenze a dalších,“ upozorňuje lékařka a dodává, že i v této fázi je zvlášť důležité dodržování režimových opatření a zdravého životního stylu.
Doporučení pro pacientky s diagnózou PCOS:
- Optimalizujte svou tělesnou hmotnost (BMI 20–25).
- Dopřejte si dostatek pohybu, ideální je pravidelná aerobní zátěž.
- Zařaďte do jídelníčku potraviny typické pro stravu středomořského typu: zelenina, ovoce, ryby, zastudena lisovaný olivový olej.
- Konzumujte potraviny s nízkým glykemickým indexem (např. celozrnné produkty).
- Maximálně snižte příjem jednoduchých cukrů a tzv. fastfood jídel.
- Dbejte na vyšší obsah probiotik a prebiotik ve stravě (např. jogurty, nakládaná zelenina).
- Užívejte výživové doplňky podle doporučení lékaře, například s Myo-inositolem.
Zdroj inforací: MUDr. Hana Višňová z kliniky IVF CUBE
Nový komentář