Můžou být roztomilá a pro každého z nás typická, stejně jako dost nebezpečná a nevyzpytatelná. Všechna mateřská znaménka sice nejsou předem odsouzena k chirurgickému odstranění, ale hlídat se rozhodně musí. Jak často a proč?

Ať už se můžete pochlubit znaménkem krásy na tváři, výraznou pihou na čele, pyšníte se sexy pihou v dekoltou nebo na jakémkoliv jiném místě na těle, vyplatí se vám mít na paměti, že i na první pohled sebekrásnější piha pro vás mnohdy může být nebezpečná. Každá z pih si proto zaslouží pozornost, a to nejen vaši, ale jednou za čas určitě i odborníka.

znamínko

Jak často chodit na kontrolu

Na pravidelnou kontrolu mateřských znamének k dermatologovi se vydejte nejméně jednou do roka. Vyplatí se vám to obzvlášť po létě, během něhož jste svou kůži – ať už více či méně úmyslně – vystavovala slunci. Nechat si pihy zkontrolovat dermatologem ale samozřejmě můžete i v jakoukoliv jinou roční dobu. „U nízkých fototypů s větším množstvím znamének či pozitivní rodinnou anamnézou doporučuji kontrolu jednou ročně. Nicméně při jakékoliv změně nebo objevení se nového pigmentového útvaru všem radím přijít hned,“ říká MUDr. Markéta Majerová, korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie v ČR.

znamínko

Znaménka, co se musí víc hlídat

znamínkoA jaké nečekané změny pigmentových útvarů byste neměla nechávat bez povšimnutí? „Podezřelé je zvětšení pigmentové léze nad 5 mm nebo navýšení nad úroveň kůže. Dále je znepokojující změna v barvě znaménka – nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání, nepravidelné rozmístění pigmentu nebo o jeho nepravidelné okraje,“dodává dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.

Přístroj, na který je spolehnutí

Kontrolu mateřských znamének dermatologové zpravidla provádějí pomocí spolehlivých přístrojů. Ideální je tzv. digitální dermatoskop, který znaménko dovede mnohonásobně zvětšit. Díky tomu je pak znaménko pro lékaře snadněji vyhodnotitelné. Přístroj ale znaménko vyhodnocuje i sám a jeho analýzu ukládá do své paměti. Lékař tedy kdykoliv může původní vzhled znaménka porovnat s novým nálezem a určit, jak se pigmentový útvar změnil v čase. „Nepravidelné pigmentové névy lze vyříznout a poslat na histologii. Výrůstky a některé intradermální névy pak odstraňujeme erbiovým laserem, který výrůstek velmi přesně odpaří vrstvičku po vrstvičce. Pokožka se pak zahojí přes stroupek bez jizvy,“ vysvětluje MUDr. Markéta Majerová z MEDICOM Clinic.

znamínko

Kdy se mít obzvlášť na pozoru

Dermatologové se shodují na tom, že na pravidelnou kontrolu mateřských znamének bychom měli chodit v podstatě všichni, ale pravda – někteří z nás ještě častěji. Nebezpečný melanom vznikající nekontrolovaným množením melanocytů (= buněk tvořících pigment) představuje až 10x vyšší riziko pro ty, u nichž byl nález diagnostikovaný už někdy v minulosti, nebo pokud se melanom objevil u někoho z rodiny. „Je lepší přijít 10x zbytečně, než jednou pozdě,“ uzavírá nakonec moudře dermatoložka MUDr. Markéta Majerová.

Reklama