Zdravím redakci a všechny její věrné čtenářky. Nejsem ani výborná ale ani špatná kuchařka. Vaření mě celkem baví i když raději mám pečení cukroví a moučníků. Jak rozumím Míše co se knedlíků a rýže týče. Tak nějak jsem začínala i já.

Jednou jsem se ocitla v roli pokusného králíka, když mě dostal můj bratr na starost a uvařil pro nás sekyrkovou polévku. Inspiraci patrně získal v pohádkovém příběhu. Musím říct ,že při pohledu kdy z ní sekyrku vytáhl ,jsem myslela že budu raději hlady. Jaké však bylo mé překvapení když jsem jí ochutnala, dnes už vím že to byla bramboračka a bratr si ze mě dělal jen legraci ale kdo ví jak to tenkrát opravdu bylo.

Dva dny po mé svatbě se pozval k nám domů na oběd můj otec, který žil od mých tří let v zahraničí, abych mu předvedla své kuchařské umění a novomanžel navrhl bramborové knedlíky plněné zelím a uzeným masem. No hrůza já a bramborový knedlík a ještě k tomu něčím plněný to nemůže dopadnout dobře. Taky že jo, ač jsem se snažila sebe víc nějak se to pořád divně lepilo. Když můj muž viděl jak se trápím, nabídl mi pomoc. Poledne za dveřmi a naše snaha zabalit maso a zelí do těsta byla marná. Můj muž to po několika pokusech nevydržel, vzal celý ten obrovský kus do ruky a mrsknul s ním o vál. Když se po několika minutách podíval mým směrem dal se do smíchu. Hlavu mi zdobily kousky kyselého zelí a byly krásně obalené těstem.

Ale co dál, za chvíli dorazí otec se svou ženou a plotna prázdná. Měla jsem odložené kousky těsta do kterých jsem přidala mouku a jaké bylo mé překvapení když práce s ním byla mnohem snažší. Pak už to šlo rychle, naplnit, zabalit do utěrky a dát vařit. Doba vaření byla pro mě nesmírně dlouhá a nejistota co z hrnce po jejím uplynutí vytáhnu ....

Výsledek byl uspokojující, knedlík držel a chutnal skvěle a to bylo pro mě v danou chvíli nejdůležitější. Myslím si, že kdyby otec a jeho žena viděli jeho přípravu asi by jim tak nechutnal. Ještě že jsem si stačila dát před jejich příchodem všechny kousky zelí a těsta z vlasů pryč. ..Od té doby jsem plněné knedlíky vařila několikrát a nechápu kde jsem udělala chybu..... Karlak

 

Reklama