Nedá mi to a musím se připojit k tématu:


Před mnoha lety za tuhého socialismu, byla jsem ve 3. ročníku na gymplu, jsem se dostala s partou lyžařů na Kavkaz. Bylo jaro, nádherné počasí, sníh, dobrý pocit z lyžování kazily jen neupravené sjezdovky. Což o to, rolbu tam měli. Jen stála pod kopcem a u ní ve stínu spal totálně ožralý řidič (každý den).

Kromě toho ze sněhu čouhal tu kus drátu, onde traverza, tak jak jim materiál při stavbě vleků odpadl z rukou. Přežili jsme ve zdraví, a nastal návrat.


Přimrzlo a nasněžilo, letadlo se opozdilo, nestihli jsme přestup v Moskvě a museli tam strávit den.

Mám ráda umění, tak jsem ten den strávila pobíháním po galeriích (Treťjakovská a další), prohlížením starých ikon a malířů do cca 19. století.


Za rok nastala maturita. Co se týče ruštiny, dost šla okolo mě, takže jsem měla z maturity dost obavy. Písemku jsem pomocí taháků nějak zvládla, a pak došlo na ústní zkoušku.


Matika a ostatní předměty v pohodě, ruština jako poslední. Když jsem si třesoucí se rukou vytáhla z pytlíku otázku a koukla se na ni, spadl mi kámen ze srdce tak, že to musela slyšet i komise: "Moskevské galerie".

Nasadila jsem zářivý úsměv (ruštinářka tuhla) a spustila:" Kogda ja byla v prošlom godu v Moskve...." a jela jsem jak kulomet. Naše úča zírala, předsedkyně komise taky a jen se zeptala, jestli opravdu. Na druhou otázku už naštěstí nebyl čas.


Tak mě to opožděné letadlo zachránilo.

 

kačinka


Zpožděné letadlo v SSSR - to bývalo běžné. Ale obdivuju vás. Když jsem zavzpomínala na maturitu - u ruštiny jsem si pískala, ale matika - to byl děs! A vy - prý v pohodě!
Vzpomínáte na maturity z ruštiny?

ČTVRTEČNÍ TÉMA:
RUSSKIJ JAZYK
A co ruské filmy?
Zážitky z cest po SSSR?
Měli jste na škole "družbu"?
Soutěžili jste - např. v "o zemi, kde zítra již znamená včera"?
Zarecitovali byste básničku?
Co víte o Sovětském svazu?

Máte ruské suvenýry?

Uvítáme vaše příspěvky v ruštině!
redakce@zena-in.cz

Reklama