Čtenářka Slavuska nám poslala e-mail ve kterém detailně popisuje svou běžkařskou kariéru od nesmělých prvních krůčků až k současnosti. A je pěkné, že do toho zatahuje celé své široké příbuzenstvo. Děkuji Vám Slavusko za příspěvek.

Zdravím všechny čtenářky.

K běžkování mám celkem kladný vztah.poprvé jsem na běžkách stála asi v 17 letech, s tehdejším přítelem jsme se rozhodli, že pojedeme do Jizerek, na výlet,  a tam si půjčíme běžky. Ani jeden z nás na běžkách do té doby nikdy nestál, já tedy na žádných lyžích, přítel uměl dobře na sjezdovkách.

V Kořenově jsme si tedy půjčili běžky, a šli jsme do Příchovic, pěšky po cestě. V Příchovicích jsme si nasadili lyže. No, začátky byly těžké, poprvé jsem skončila na zemi po pár metrech. Narozdíl od přítele mi to příliš nešlo. Po chvíli jsem ale rovinu obstojně zvládla, kámen úrazu nastal ve chvíli, kdy stopa začala stoupat ke Štěpánce. Jelikož jsem jela moc pomalu, klouzala jsem neustále dolů,  a´každou chvíli jsem seděla na zemi. No, nakonec jsme se pod rozhlednu nějak doplazili, já tuším, že už s běžkami na rameni. Ale cíl byl dosažen.

Nahoře jsme si nasadili  běžky, kámen úrazu ovšem byl, že od rozhledny vedl poměrně prudký kopeček.

Příteli se lyže rozjely dřív než chtěl, no nakonec si nějak dřepl, a jel ve dřepu. Mě tato jeho póza velmi rozesmála, ovšem v záchvatu smíchu se mi lyže rozjely,  a já se poroučela za ním. No, za ním..bohužel jen pár metrů, on jel sice ve dřepu, ale kopec sjel požadovaným směrem, ovšem moje lyže mě odvezly jen do půli kopce, kde jsem zakotvila mezi keři. No zbytek kopečka už jsem sjela s lyžema v ruce, a po zadku, pro jistotu. Zbytek výletu už proběhl v pohodě.

Po tomto výletě jsem se, jakožto zkušená běžkařka, rozhodla, že k bílému sportu přivedu i svoji mamku. Tentokráte jsme za cíl výletu zvolily Bedřichov. Tam byl terén celkem rovinatý, mamka byla šikovná, takže jsme si udělaly asi 10 km okruh, a celkem v pohodě, bylo jen pár menších pádů na obou stranách.

Za 14 dní jsme se rozhodly výlet zopakovat, no dojely jsme do Bedřichova, a nastal celkem zásadní problém. Po sněhu nebylo ani památky. Tak jsme si alespoň udělaly pěší výlet, nakonec jsme zvládly asi 15 km. Mamku ale běžkování celkem chytlo, tak jsme si ještě to jaro koupily ve výprodeji každá svůj pár lyží, hůlky a boty. Další rok jsme vyrazili hned v prosinci, opět do Bedřichova. A ten 15 km okruh jsme si daly tentokráte na běžkách. Výlet to byl celkem povedený, jen mamka v půlce cesty nějakou záhadou zlomila jednu hůlku, a s jednou hůlkou to bylo těžkých 7 km..nakonec to ale zvládla.

Pak někdy v lednu jsme se s mamkou rozhodly, že vyzkoušíme Šumavu, jely jsme tedy vlakem ke Špičáku. Ovšem půl dne nám trvalo, než jsme našly místní stopy, dlouho jsme bloudily okolo sjezdovek. Nakonec jsme vyjely jednou 2sedačkou nahoru, mimo hlavní ski-areál, a tam jsme v lese našly jednu pěknou stopu, vedoucí z mírného kopce. Ta nás nakonec dovedla až dolů k vlaku.

Týden na to jsme se rozhodli s přítelem, že pojedeme na běžky spolu, a vezmeme s sebou jeho mamku, a jeho bratrance. Jeli jsme do Bedřichova, autem. Jelikož lyže by auto nepobralo, střešní nosič nebyl k dispozici, rozhodli jsme se, že si lyže půjčíme na místě. Problém byl, že v půjčovně už neměli moji velikost bot, a já hloupá si tedy vzala o číslo menší, hlavně jsme už chtěla mít lyže, a odmítala jsem se vracet někam do jiné půjčovny. No, bylo to velmi obtížných cca 15 km, boty tlačily hodně. Nakonec jsem to ale se zatnutými zuby vydržela, a  až na jeden můj držkopád, který se naštěstí obešel bez následků. Nakonec to byl podařený výlet..jen mě pak pár dní bolela otlačená noha.

Další sezonu jsme s mamkou zjistily, že pěkné stopy jsou i u nás v Praze, například v oboře Hvězda, tak jsme pravidelně chodily běžkovat tam. Na hory jsme jezdily dál, ale tentokrát na sjezdovky, na kterých jsem se rozhodla učit, ale o tom zase jindy.

Zjistila jsme tedy, že na běžkách je to paradoxně nejlepší v Praze, hlavně je to pěkná rovinka. Ovšem naposledy jsem na nich stála v 7. měsíci těhotenství se starším synem, od té doby nějak nebyla příležitost, věřím že to brzo napravím.

Přeji všem krásný zimní den.

slavuska


Běžky, běhání na lyžích, bílá stopa, to je dnešní téma dne!

  • Jaký je váš vztah k běhání na lyžích?
  • Máte nějakou vtipnou, smutnou, strastiplnou, aktuální historku?
  • Už jste letos vyjela?
  • Umíte si namazat?
  • Kam jste se na běžkách podívala?
  • S kým nejraději na lyžích jezdíte?

Pište mi na redakční e-mail:

redakce@zena-in.cz

A já jednu z vás dnes v 16 hodin odměním tak, že na to dlouho nezapomene.  

Reklama