Mladík, který byl ochoten pro Ženu-in.cz zodpovědět osobní otázky, si přál zůstat v anonymitě. Prozradíme jen, že pochází z Čech, ale posledních pár let strávil v New Yorku. Právě tam proběhl jeho první kontakt se společenstvím Anonymních Alkoholiků a po nedávném návratu do Prahy se stále zúčastňuje jejich setkání.

 

Jeho čas a ochotu pro zhotovení tohoto článku investoval z jediného důvodu. Pomoci třeba jen jedné z vás..

 

Kolik ti je, jak dlouho nepiješ a jak dlouho jsi pil – byl jsi na alkoholu závislý?

Je mi 27 nepiju přes tři roky a začal jsem pít ve čtrnácti.

 

V jakém momentě sis uvědomil, že máš problém?

Když jsem chtěl přestat, ale nešlo to. Mohl jsem slibovat hory doly všem kolem sebe, ale za pár dní jsem byl opět opilej.

 

Rozhodl ses řešit svou situaci pomoci AA. Proč zrovna s tímto společenstvím – co tě k nim přivedlo?

Než jsem šel na první meeting AA, tak jsem o AA nic nevěděl. Měl jsem ale kamaráda v USA, který pil láhev vodky denně a najednou devět měsíců nepil. Ptal jsem se ho jak to udělal, protože nevím jak dál. Já jsem pít nechtěl, ale prostě se to vždycky nějak semlelo, že jsem skončil s lahví v ruce.  On mi řekl, že se cítil stejně jako já. Je to zvláštní, skoro všichni z nás máme stejné pocity, nebo hodně podobné, když se dotkneme svého dna. On mi řekl, že mě vezme na meeting AA a ono to začalo fungovat. Jsem za ten den strašně vděčný.

 

Jak spolupráce s nimi začala – jak vypadal tvůj první kontakt s AA ?

Můj první kontakt s AA byl strašný. Lidé v AA se každopádně snažili pomoct, ale já jsem se strašně bál tam jít. Vůbec se mi tam nelíbilo, ale líbilo se mi, když jsem měl kolem sebe lidi se stejným problémem co jsem měl já. Nikdy předtím jsem neviděl někoho, kdo nepije třeba přes 30 let a tam jsem tu možnost měl. Ten klid jaký z těch lidí vyzařuje je prostě nádherný. Moc se mi ale líbilo, když právě tito lidé mluvili o svojí zkušenosti s alkoholem. Poprvé v životě jsem poznal, že mám naději přestat pít.

 

O AA mají někdy lidé dojem, že jsou jakousi sektou anebo nábožensky založenou organizací. Jak tento pohled vidíš ty?

AA nejsou spojeni s žádnou sektou, církví, politickou organizací či jakoukoliv jinou institucí. Na setkáních se hodně objevuje slovo bůh nebo vyšší moc. V tohle věřím i já, protože po mých zkušenostech tu musí být něco víc. Když jsem zkoušel přestat sám, tak mi to nešlo, ale teď už je to přes tři roky, co nepiji. A o vůli to určitě není. Já prostě děkuju bohu, že nepiju, a že mi dal tu šanci poznat společenství AA. Samozřejmě, že člověk, který k nám přijde a nechce věřit, tak ho nikdo v AA nutit věřit ve vyšší moc nebude. Já jenom mluvím z vlastní zkušenosti. Jedinou podmínkou pro členství v AA je touha přestat pít. Já beru tak trošku AA jako hospodu. Jdu tam, popovídám si s kamarádama a pak jdu s nima na kávu či domů. Má to ale výhody. Vše si druhý den pamatuji, cítím se výborně a nikde se neperu, nebo třeba nepoztrácím různé věci jako tomu bylo vždy, když jsem šel do baru nebo hospody.

 

Mohl bys srovnat činnost AA v NYC a v Praze?

Lidé v AA jsou z mého pohledu vždy připraveni mi pomoct a naopak já jim. A tohle platí na celém světě. Můžu jet všude na světě a najdu tam kamarády, kteří mi pomůžou. Takže je to stejné až na to, že v USA bylo kolem mého bydliště 117 setkání za týden a tady v Praze je to 18. AA v Praze teprve ale začíná a i za tohle jsem vděčný. Ani ve snu by mně nenapadlo, že nebudu pít. Byl jsem na tom tak, že jsem ani nikdy přestat nechtěl a myslel si o lidech v AA své. Říkal jsem si, že tam mě nikdo nikdy nedostane, ale dnes mám velkou svobodu, protože mě alkohol nedrží ve svém zajetí. Mám prostě na všechno čas a na všechno mám čistou hlavu.

 

Co by jako první měl udělat člověk, který má problém s alkoholem a rozhodl se pro AA?

Určitě by měl zavolat telefonní číslo, které je ve Zlatých stránkách, nebo přijít mezi nás na kávičku. Od pondělí do soboty v 17:30  v neděli v 19:00, Na Poříčí 16, Praha 1 /kontakt také pod článkem, pozn.J.K./

 

Vyléčený alkoholik je prý nesprávný termín, správně se mají používat slova doživotně abstinující.. Máš pocit, že máš vyhráno?

Tohle jsem si právě vždycky myslel, že už se nikdy nenapiju, ale vždycky jsem se opil po týdnu. V AA jsem se naučil 24 hodinový program. Stačí mi že se nenapiju dnes a zítra se uvidí. Je ale pravda, že pokud bych se napil, tak tu nemoc alkoholismus v sobě stále mám a vzal bych to tam, kde jsem přestal. Ještě jsem neslyšel o někom kdo začal pít a bylo to lepší a lepší. Naopak je to horší a horší. Já jsem alkoholik, který nepije. Kdybych byl vyléčený, tak bych asi nemusel ani chodit do AA, ale jelikož vidím co se stane lidem, kteří přestanou chodit do AA, tak radši chodím a nechci zapomenout na to, že jsem Alkoholik. Můžu vám říct, že dneska vyhráno mám, ale co bude zítra vám neřeknu. V AA si ale může každý používat výraz který se mu líbí.

 

 

Pokud vás společenství Anonymních Alkoholiků zaujalo, můžete se více dozvědět na jejich webových stránkách – ZDE

Jsou zde uvedeny termíny všech meetingů, které AA pořádají po celé republice.

 

Ohledně pražského sídla AA, které se nachází v ulici Na Poříčí 16, jsme se právě dozvěděli zajímavou informaci.

 

Každou středu v 19:00 hodin se zde koná anonymní setkání pouze pro ženy!

 

Zajímají vás články na toto téma? Sledujte magazín Žena-in.cz!

 

Chcete si přečíst starší články na toto téma?

Osudová láska s alkoholikem

Ženy začínají s dvojkou vína!

Nesnažte se udržet tempo s vaším partnerem!

 

 

Za přínosný rozhovor a ochotu odpovídat na otázky osobního rázu, poděkovala

Reklama