pot

Venkovní teploty stoupají a nejméně několik dalších týdnů stoupat budou, aby se rtuť teploměru během slunečných dnů nakonec usadila na třiceti stupních a více. Léto je pro mnoho z nás krásným obdobím, ale přináší s sebou i jisté nepříjemnosti. Především pocení, které nezpůsobuje jen nevzhledné „mokré“ skvrny na oblečení, zápach potu, ale i opruzeniny. Všichni si jistě během horkých dnů klademe otázku: Co dělat proti nepříjemnému pocení? Poradíme vám.

Jak to funguje?

Pocení je proces, během něhož se z potných žláz pod pokožkou dostává na povrch kůže studená tekutina – pot. S potem se vylučuje nejen voda, ale i nečistoty a „odpadní“ látky organismu. Tělo se pocením chrání před přehřátím. Potíme se také při horečce, větší námaze, nervozitě či strachu. Zvýšené pocení se často vyskytuje během hormonálních změn v těle – při menstruaci a menopauze.

Co pomůže?

Antiperspirant: To je další možnost. Antiperspirant je částí kosmetické výbavy většiny žen zvláště v letních měsících a často ho používají i několikrát denně. Někdy se vám podpaží zapotí i přes použití antiperspirantu, ale naštěstí alespoň nejste „cítit“. Jejich nevýhodou je, že působí pouze v oblastech, kde se aplikují, tj. nejčastěji v podpaží. Neřeší tedy problém celkového pocení například na zádech, krku a obličeji, nohou apod. Poslední dobou se v souvislosti s antiperspiranty hovoří o jejich škodlivém vlivu na zdraví. Někteří lékaři však taková tvrzení zpochybňují. Argumentují především tím, že se dosud nepodařilo přinést jednoznačné výsledky, které by jej potvrzovaly.

Chirurgický zákrok: Při nadměrném (celoročním) pocení může pomoci plastická chirurgie. Během zákroku, který trvá maximálně hodinu, se do pokožky postižené části těla vpichuje botulotoxin. Ten se používá také při odstraňování mimických vrásek. Jeho účinky v tomto případě spočívají v zabránění převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy. Jednodušeji řečeno – v přerušení komunikace mezi potní žlázou a nervem. Účinky jednoho zákroku trvají 7 až 12 měsíců, poté je třeba podstoupit zákrok znovu. Zákrok v České republice stojí průměrně 10 000 korun.

potSpeciální léky: Pokud vás pocení trápí, můžete navštívit lékaře, dermatologa. Pokud uzná za vhodné, může vám předepsat speciální přípravky, které mají pocení zamezit. Ve většině případů jde o přípravky Excipial deo forte či Driclor. Nicméně i tahle metoda má své mouchy, které se zatím nepodařilo vychytat. Uvádí se, že řada pacientů je špatně snáší (dostaví se nepříjemné svědění) a dlouhodobé pravidelné používání navíc může zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Šalvěj: Možná se i vy raději obracíte k matičce přírodě. I ta má pro vás řešení. Šalvěj je jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků proti pocení. Můžete si dopřát šalvějovou koupel nebo i nálev. Pokud vám tato bylinka neroste na zahrádce, můžete ji zakoupit v lékárně. Za přibližně třicet korun si můžete koupit samotnou sušenou šalvěj a čaj si z ní připravovat doma. Nebo si můžete zakoupit také potravinové doplňky ze šalvěje speciálně vytvořené pro osoby bojující se zvýšeným pocením. Účinky šalvěje bývají kombinovány s účinky příbuzné rostliny – yzopu lékařského, čímž se zvyšují účinky preparátu. Takové doplňky vyrábí například značka Liftea. Jedno balení speciálních potravinových doplňků proti pocení vás vyjde na 99 korun. Ale pozor! Šalvěj vnitřně by neměly užívat osoby přecitlivělé na tuto rostlinu a těhotné a kojící ženy.

Do sprchy: Dalším možným řešením, které používá většina lidí, je řešit tento problém opakovaným sprchováním během dne nebo častější výměnou oblečení. Ne vždy si však najdete čas.

Jak řešíte pocení vy? Také vás trápí?

Reklama