Venkovní teploty stoupají a nejméně několik dalších týdnů stoupat budou, aby se rtuť teploměru během slunečných dnů nakonec usadila na třiceti stupních a více. Léto je pro mnoho z nás krásným obdobím, ale přináší s sebou i jisté nepříjemnosti. Především pocení, které nezpůsobuje jen nevzhledné „mokré“ skvrny na oblečení, zápach potu, ale i opruzeniny. Všichni si jistě během horkých dnů klademe otázku: Co dělat proti nepříjemnému pocení? Poradíme vám.
Jak to funguje?
Pocení je proces, během něhož se z potných žláz pod pokožkou dostává na povrch kůže studená tekutina – pot. S potem se vylučuje nejen voda, ale i nečistoty a „odpadní“ látky organismu. Tělo se pocením chrání před přehřátím. Potíme se také při horečce, větší námaze, nervozitě či strachu. Zvýšené pocení se často vyskytuje během hormonálních změn v těle – při menstruaci a menopauze.
Co pomůže?
Antiperspirant: To je další možnost. Antiperspirant je částí kosmetické výbavy většiny žen zvláště v letních měsících a často ho používají i několikrát denně. Někdy se vám podpaží zapotí i přes použití antiperspirantu, ale naštěstí alespoň nejste „cítit“. Jejich nevýhodou je, že působí pouze v oblastech, kde se aplikují, tj. nejčastěji v podpaží. Neřeší tedy problém celkového pocení například na zádech, krku a obličeji, nohou apod. Poslední dobou se v souvislosti s antiperspiranty hovoří o jejich škodlivém vlivu na zdraví. Někteří lékaři však taková tvrzení zpochybňují. Argumentují především tím, že se dosud nepodařilo přinést jednoznačné výsledky, které by jej potvrzovaly.
Chirurgický zákrok: Při nadměrném (celoročním) pocení může pomoci plastická chirurgie. Během zákroku, který trvá maximálně hodinu, se do pokožky postižené části těla vpichuje botulotoxin. Ten se používá také při odstraňování mimických vrásek. Jeho účinky v tomto případě spočívají v zabránění převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy. Jednodušeji řečeno – v přerušení komunikace mezi potní žlázou a nervem. Účinky jednoho zákroku trvají 7 až 12 měsíců, poté je třeba podstoupit zákrok znovu. Zákrok v České republice stojí průměrně 10 000 korun.
Šalvěj: Možná se i vy raději obracíte k matičce přírodě. I ta má pro vás řešení. Šalvěj je jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků proti pocení. Můžete si dopřát šalvějovou koupel nebo i nálev. Pokud vám tato bylinka neroste na zahrádce, můžete ji zakoupit v lékárně. Za přibližně třicet korun si můžete koupit samotnou sušenou šalvěj a čaj si z ní připravovat doma. Nebo si můžete zakoupit také potravinové doplňky ze šalvěje speciálně vytvořené pro osoby bojující se zvýšeným pocením. Účinky šalvěje bývají kombinovány s účinky příbuzné rostliny – yzopu lékařského, čímž se zvyšují účinky preparátu. Takové doplňky vyrábí například značka Liftea. Jedno balení speciálních potravinových doplňků proti pocení vás vyjde na 99 korun. Ale pozor! Šalvěj vnitřně by neměly užívat osoby přecitlivělé na tuto rostlinu a těhotné a kojící ženy.
Do sprchy: Dalším možným řešením, které používá většina lidí, je řešit tento problém opakovaným sprchováním během dne nebo častější výměnou oblečení. Ne vždy si však najdete čas.
Jak řešíte pocení vy? Také vás trápí?
Nový komentář
Komentáře
začala jsem se opravdu dost potit.Používám niveu pod paže,ale doslechla jsem se,že může způsobovat rakovinu,tak nevím....
Já používám chladivé spreje-deodoranty a pak mám ráda ty tuhé.Odér potu mi vadí hodně - ale spousta lidí se necítí-hlavně chlapi.
Používám deodoranty,antipesrspiranty,když jdu kolem sprchy,tak jí proletím,no a když se někam jede,tak mám ráda volné balněné oblečení,abych mohla já i kůže dýchat:))))
tak se potím v létě u vody
qvak — #6 To mám taky tak, je zajímavý že na oblečení z fitka se ty žlutý kruhy nedělají. Možná, že jak se hodně pije, tak pot není tak agresivní a tričko hned doma vypereš, ale i když se v práci člověk potí málo, tak se těžko převlíkáš po 2 hodinách. Nevím.
Dante Alighieri — #5 Zkus Vanisch, nebo do bílýho prádla přidávám Savo Perex. Ty kruhy znám a tohle pomáhá.
Já se moc nepotím. Koupila jsem si teď něco z reklamy, protože to nevoní. A je to fajn.
Dante Alighieri — #5 Po vyprání mi na oblečení nic nezůstává. Zkus třeba změnit značku prášku.
Dante Alighieri — #5 Když vylezu k tělocvičny, po hodině nebo dvou spinningu, to za mnou jde pomalu mokrá stopa
Máte někdo tip, jak se zbavit žlutých kol v podpaží triček a košil, které se časem na látce objeví? Vyprat to nejde, víme... Zpocená jako prase nebývám, mám asi 4 antiperspiranty, ale stejně to nestačí. No prostě mi někdo řekněte, jak mám před tímto hnusem svoje oblečení ochránit nebo jak to odstranit!
Já používám 7 denní kůru od Vichy, zatím funguje. Driclor mě šíleně štípal, Expicial fungoval jen chvíli. Obavu z neblahých následků těchto přípravků mám velikou. Někdy si přečtu článek, že to není škodlivé, jindy si přečtu opak.... nevím nevím. Obavu mám, ale patlám to na sebe, nechci být jako opocený čuník
a bát se zvednout ruku aby nebyl vidět mokrý "koláč" na triku
Holení, pocení, ... co bude dál?
Jinak Driclor se dá koupit běžně v lékárně i bez předpisu, občas jej používám. A každodenní použití běžných antiperspirantů je samozřejmostí, hlavně v létě.
Když už je to hodně špatné, použiju Druclor z lékárny a mám klid. jinak používám běžné drogerkové antiperspiranty - Niveu, Rexonu. Naposledy mě velmi zklamal Adidas, děsně špiní.
Používám kuličkový čirý antiperspirant Niveu 24, je účinný, nešpiní oblečky..Večer si dávám šálek šalvějového odvaru, i když bych raději skleničku veltlína
, ale už jsem stará baba a zlobí mě noční pocení
.Šalvěj pomáhá.