vzpomíná na své vystoupení s Jožkou Černým čtenářka s nickem Samečka. Jak její vystoupení nakonec dopadlo a co jí pomohlo od trémy, se dočtete v tomto úžasném příspěvku

Nevím, jestli to byla víc tréma nebo víc trapas, milé dámy, posuďte samy...
Mí rodiče, stejně jako všichni rodiče, chtěli, abych se dobře učila (šlo to samo, naštěstí), abych byla poslušné dítě (nešlo to), abych se snažila být ve všem dobrá (dokonalí lidé jsou nudní, takže proč?!).
Na škole se každoročně pořádala soutěž Hledáme mladé talenty a já, vybraná soudružkou učitelkou hudební výchovy jsem byla zaúkolovaná zpívat u cimbálu. Já byla vzteklá, moje maminka pyšná. Přeřvala jsem cimbál i houslistu s basistou, mikrofon nebyl potřeba. To byla ona chyba.

Primáš se u nás objevil o dva roky později, že musím jít zpívat do soutěže O slovácký koštéř. Já měla šestnáct let a zpívání lidovek bylo pro mě, rockerku, potupou největší. Leč matka úpěnlivě žadonila a když se dozvěděla, že přijede i JOŽKA ČERNÝ, jééééžiši, byla schopná prodat mě do otroctví...

Do zkoušek jsem se plížila tajně, aby mě neviděl někdo z kamarádů, schválně v co nejvíc odrbaných džínách a šílených tričkách a pár dní před soutěží mě dorazil jeden z muzikantů, když prozradil, že budu jednu písničku s maminčiným miláčkem zpívat.

Nadešel jeden z nejkrásnějších dnů mé maminky. Já začala chytat nervy a trému. To jsem vám neřekla, že mě vystrojili do kroje, že?! Vyšívané rukávce, kordulku, tři krajkové spodnice, naškrobené tak, že by přeřezaly člověku žíly, mašle, a vysoké šněrovací boty, no katastrofa. Všechno přepásané vyšívanými stuhami, že jsem nemohla dýchat, natož zpívat. Natož s Jožkou Černým...

Soutěž začala a lidový zpěvák nikde. Jak mi to ze začátku bylo fuk, tak jsem postupem času byla nervóznější a nervóznější a muzikanti mi podali pomocnou ruku po svém. Dali mi panáka slivovice, druhého a ještě jednoho malého frťánka. Kdyby Jožka Černý dorazil o pár vteřin později (asi taky někde nasával), byla bych to odzpívala sama, kliďánko i dvojhlasně.

Tréma opadávala, leč podlaha se se mnou lehce houpala. Postavila jsem se k mikrofonu, založila ruce v bok jak pořádná selka  a zapěla první sloku. Když se poté zjevil mistr a začal sloku druhou, chtíc mě vzít kolem pasu, nebylo po trémě ani stopy. Já ve šněrovačkách metr osmdesát, zpěvák tak o dvacet centimetrů míň. A když tklivě zapěl, „jak sa mně dívá do těch černých očéééének“ a otočil se ke mně a jeho oči byly v rovině mého poprsí, měla jsem co dělat, abych se nezačala chechtat nahlas.

Maminka byla dojatá, akorát když nám někdo potom přinesl fotografie, zamračila se na mě : „Takovou budeš mít památku.... To ses nemohla trochu skrčit, ty anténo? Chudák Jožínek vypadá teď vedle tebe jak trpaslíček...“ I odvětila jsem, že příště už nikam zpívat nepůjdu. Jedině kdyby si pro mě přijeli Kissáci.

Vaše Samečka

Milá Samečko, no vidíte, a máte zážitek na celý život. Zajímalo by mě, jestli jste svůj vztah k lidovkám časem přehodnotila...

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom s trémou vy, milé ženy-in?

  • Zvládáte ji, nebo vás občas paralyzuje?
  • Kdy a z čeho jste měla největší trému?
  • Jak se u vás tréma projevuje.
  • Co jste proti ní dělala, nebo stále ještě děláte? Co vám pomáhá zbavit se trémy?
  • Zažila jste někdy pořádný trapas, ze který může tréma?
  • Jste trémistka, nebo kliďas?
  • Napište nám o svých zkušenostech s trémou

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

A na co se můžete těšit vy?

n

Autorka vítězného příspěvku si bude moci obalit nervy (gumovými bonbony Haribo) a zabránit pocení Rexonou.

Reklama