Její zpěv se nepodobá ničemu, co jsme zvyklí slýchat; na jeho zařazení nám prostě chybí šuplíček. Hlas, který se vznáší jako vítr nad sněhovou plání, burácí jako hlas rozhněvaného medvěda a pláče jako bloudící duše. K tomu si představte zvuk afrického bubnu djembe, peruánských píšťal i australského didjeridu. Zvláštní, a přece něčím podivně známá hudba, která jako by v nás probouzela dávno zasuté vzpomínky na doby, kdy bylo lidstvo ještě mladé…

 

Zpěvačka Mari Boine pochází ze severského národa Samijců – nikoli Laponců, jak neopomene v žádném rozhovoru zdůraznit. Zkušenost příslušnice po staletí utlačovaného a opovrhovaného národa (vztah Norů a Samijců by se dal přirovnat k zacházení Američanů s původním indiánským obyvatelstvem) ji přivedla k návratu k etnickým kořenům, k původní kultuře, založené na šamanismu a na tradičním zpěvu joiku. Joik totiž pro Samijce není jen styl zpěvu, ale také výraz národní identity, druhý jazyk, kterým dokáže komunikovat a vyjadřovat emoce.

Od roku 1989, kdy vyšlo její první album Gula Gula, ušla Mari Boine velký kus cesty. Její hudba se postupně mění a obohacuje, jak do ní přijímá nástroje i vlivy z celého světa, včetně jazzu a rocku. Je to jakási globální world music, která nemusí oslovit každého, pro posluchače naladěné na podobnou vlnu se ale může stát neobyčejným, až mystickým zážitkem.
„Nikdy jsem nepřemýšlela ve smyslu – tohle je tento styl a tamten jiný,“ říká zpěvačka. „Nechci si být vědoma toho, odkud přicházejí. Má to hodně společného s pocitem v žaludku – když zamířím do slepé uličky, hned to ve mně křičí: Ne! Ne!“

V roce 1996 Mari Boine koncertovala poprvé v Česku. Teď se po jedenácti letech vrací – přijíždí k nám s novým albem Idjagiedas, které odborníci označují za nejlepší, jaké kdy natočila. Tuto sobotu (10. března) vystoupí v pražském Paláci Akropolis. V létě pak bude hostem festivalů v Náměšti nad Oslavou a v Ostravě.

Jejím fanouškům jistě neušel ani živý záznam z koncertu v Rockefellers, který vysílala Česká televize minulý pátek.

 

 

 

Reklama