profimedia-0486964181.jpg
Foto: Profimedia

Dimaš Kudajbergen je osmadvacetiletý kazašský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista, který je známý svým mimořádným hlasovým rozsahem a tím, že zpívá ve více než dvanácti různých jazycích. Ačkoliv dostal nabídku na profesionální dráhu operního pěvce, rozhodl se pro kariéru v moderní hudbě, kde kombinuje prvky klasické, tradiční kazašské a populární hudby. Do svých písní začleňuje prvky jazzu, rocku, a dokonce i rapu.

Při sledování jeho vystoupení se člověku až ježí chlupy na rukou. Je ohromující vidět jednoho člověka předvádět tak extrémní rozsahy. Očekávali byste, že na jevišti bude další osoba – ale ne, Kudajbergen na vše stačí sám.

Začal před více než deseti lety účastí a vítězstvím ve čtyřech velkých pěveckých soutěžích v Kazachstánu, na Ukrajině a v Kyrgyzstánu. Po vítězství v národní soutěži Zhas Kanat v roce 2012 se zviditelnil mimo Kazachstán. Od té doby zaznamenal raketový vzestup a cestoval po celém světě, kde s lidmi sdílel svůj talent. Nyní má fanoušky po celém světě. V dubnu 2022 vystupoval dokonce v Tipsport Areně v Praze.

Zdroje: Dimash In Czech, Wikipedia