mirai.jpg

Foto: Profimedia

Jaký je váš pohled na aktuální situaci kolem koronaviru? Jak to na vás působí?
Když budu vycházet z čísel posledních dní, která se ke mně dostala, tak mám pocit, že se blýská na lepší časy. Snad se podařilo zastavit ten exponenciální růst. Přijde mi, že Česko patří mezi ty lepší země z hlediska boje s koronavirem. Ale nesmíme polevit. Otázka je, jak se to bude vyvíjet v zahraničí. Dost možná si letos asi moc nepocestujeme, tak alespoň zase poznáme o kousek víc krásy naší země.

Má to třeba nějaký vliv na vaši psychiku?
Psychika je ok. Ale snad to nebude trvat moc dlouho, protože by se ze mě mohl stát asociální prokrastinátor.


 
Co teď vlastně děláte, když nemůžete koncertovat? Jak trávíte volný čas?
Snažíme se tady u nás na frýdecko-místecku pomáhat, a tak jsme brainstormovali s kámošema, co děláme společně FM city fest, nad nejsmysluplnější cestou. Na začátku jsme dávali do kupy síť, skrz kterou se masivně začaly šít a rozdávat roušky. Kromě toho jsme vylepili komplet celé město velkými plakáty, které sdělovaly tu hlavní message, že to má smysl nosit. On to opravdu na začátku málokdo bral a respektoval. Ale během tří dnů se ten trend naprosto otočil, což je neuvěřitelné a já věřím, že jsme k tomu přispěli.

Měli jsme i štěstí, že náš další kamarád je šéf bývalé textilky Slezan a měli hromadu zbylé bavlny. Ta se použila a pak se začaly nakupovat další látky. No a kromě toho přišel i nápad, že by se k té kampani mohl napsat i takový osvětový song, což se stalo. Obecně se snažím věnovat tvorbě a věcem, které dříve nebo později stejně budu muset vysedět.

Píseň Dej si roušku už má na YouTube přes milion zhlédnutí. Jak dlouho vám trvalo ji složit?
Patnáct minut. Šlo to fakt rychle. Když máte jasně daný téma a sdělení, které chcete předat, píše se to jedna báseň. Někdy nad tím sedím týdny, měsíce.
 
Neplánujete pro fanoušky třeba nějaký online koncert?
Už proběhly dva live streamy a z toho jeden byl oficiální se vší koncertní parádou a světly. Najdete to na našem YouTube kanále. No a uvidíme, jak dlouhá ta karanténa bude. Možná, že dáme ještě jeden stream. Uvidíme.


 
Kdy myslíte, že se vrátíte na koncertní pódia?
To všechno záleží na vývoji situace a myslím si, že s jistotou to neví ani ti nejpovolanější, co mají mnohem víc informací než já. Když to půjde jako v Číně, mohlo by to trvat ty tři měsíce a pak se snad začneme vracet do normálu. Snad stihneme fesťáky alespoň od července. To by bylo skvělý.
 
Zkusil jste si taky ušít roušku?
Raději ne. Jsem fakt levej.
 
Jako poloviční Japonec musíte být zvyklý na nošení roušek. V Japonsku je to běžné. Myslíte, že se to ujme do budoucna i v Česku?
Neznám přesně historii nošení roušek v Japonsku, ale tuším, že to začali ve velkém nosit po zkušenostech se SARS a MERS. K nám došel až COVID-19 a myslím si, že to změní pohled na jejich nošení. Možná to bude věc běžné denní potřeby. Proč ne. Je to prostě ohleduplné a stud by měl jít stranou.

mirai-skupina.jpg

Foto: Profimedia
 

Reklama