Máte ráda francouzský chanson, retro music a eleganci dob minulých? Chtěla byste zažít neopakovatelnou atmosféru staré Francie, kdy v jejích ulicích hráli potulní umělci? Pak vězte, že nepotřebujete stroj času ani letenku, zůstaňte u nás, kapela Voilà je tu!

Jednou z mých velkých vášní je hudba, představa ideálně stráveného večera se u mě skládá ze spuštění gramofonu, poslechu jedné z mých oblíbených soulových desek a popíjení vína. Tak si nejlépe odpočinu a uteču od svých všedních starostí. V současnosti, kdy old school music zažívá svou renesanci a není vůbec žádným problémem víkendové večery strávit tancem při doprovodu swingových pecek, jsem narazila na opravdový skvost – skupinu Voilà. S její frontmankou, Zdenkou Trvalcovou, která je i muzikálovou herečkou, jsem se tedy s velkým potěšením sešla. Tato neuvěřitelně usměvavá, jemná a něžná žena se mnou strávila několik milých chvil a poskytla nám exkluzivní rozhovor pro náš magazín. A vy si jej teď užijte!

cccc

Zdenko, skupina Voilà byla pro mne bleskem z čistého nebe. Pokud se ale nemýlím, existujete již delší dobu, je tomu tak?
Ano, je. Fungujeme již čtyři roky. Začínali jsme nejprve hrát v pražských kavárnách s akordeonistou Michalem Mihokem francouzské chansony v netradičních úpravách, poté jsme se ale začali věnovat své vlastní autorské tvorbě. Což se podepsalo na naší hudbě, je spíše tanečnější. Samozřejmě k nám postupem času přibyli i další členové kapely, v současném pětičlenném složení tedy fungujeme už rok.

Zdenko, prý jste před několika lety přijeli na festival Rock for people vlakem, je to tak?
Ano, je (smích). Dříve jsme bývali hodně nízkonákladovou kapelou a cestovali vlakem, kde jsme mnohokrát hráli. Pořadatelé byli tenkrát v šoku, když jsme s celou aparaturou dorazili na festival sami a právě oním vlakem (smích). Když jsme odjížděli, pokračovali jsme v koncertování i na zpáteční cestě. Byly to úžasné chvíle…

vvv

Proč jste si prvotně vybrali zrovna chanson?  Co na této muzice miluješ?
V Česku mi byla na začátku mé pěvecké kariéry nabídnuta role Edith Piaf v tanečním představení Edith, vrabčák z předměstí a já jsem se zkrátka do této hudby zamilovala. Retro music je mou doménou, našla jsem se v ní. Ráda díky ní unikám do starých, neuspěchaných časů.

Co tě, coby mladou ženu, na této době tak fascinuje?
Vlastně vše – hudba, analogové fotky, to, jak lidé navzájem komunikovali, muži byli galantní, ženy byly opravdovými ženami. Nechci říci, že dnes nejsou, ale někdy mi u žen chybí taková ta noblesa, což je škoda. Já sama jsem taky tak trochu retro, například několik let si neoblékám kalhoty, nosím jen šaty. Tím samozřejmě nechci pobouřit žádné vyznavačky moderního stylu, ale přijde mi, že ve starých časech je zkrátka ženský princip daleko více zakořeněný.

vvv

Vaše současná hudba je již převážně autorská a pochází z tvé mysli, kdy tě, Zdenko, nejvíce líbá múza?
Jednoznačně při cestování. S přítelem, který má taktéž svou kapelu, často cestujeme po Evropě autem a zažijeme mnohá dobrodružství. Je to neuvěřitelný pocit svobody, člověk je daleko od všeho a na cestách se ve mně vždy rozproudí kreativní energie.

Takže v každé tvé písni je tvůj příběh z cest?
Přesně tak. Najdete tam řadu příhod z Berlína, Francie, Itálie. Často také hrajeme v zahraničí na ulicích, díky čemuž poznáme nové lidi. Zprvu je velmi těžké hrát v anonymním klubu a nalákat na naše vystoupení diváky, takto je člověk nejprve pozná osobně a získá spousty nových kamarádů. Osobní kontakt zkrátka funguje…

ccc

Zdenko, jaký zážitek, a tedy i píseň je pro tebe z vašich cest zatím nejsilnější?
Nevím, zda nejsilnější, ale rozhodně jeden z nejvtipnějších se nám stal v italské Ligurii, kde vznikla naše první anglická píseň Flip Flops. Bydlela jsem společně se svými kamarádkami v hotelu vysoko v horách, měly jsme neuvěřitelný výhled na moře, a tak jsme se k němu chtěly přirozeně dostat. Zeptaly jsme se tamních Italů na cestu k moři, a jelikož nám odpověděli, že k němu vede cestička a malý lesík a za půl hodinky budeme na pláži, oblékly jsme se plážově, nasadily flip flops (žabky) a šly. Bohužel jsme ale musely někde špatně odbočit, ocitly jsme se v hlubokém a strmém lese. Potkaly jsme i skupinku britských turistů, kteří byli oblečeni v trekovém oblečení, a samozřejmě se nám divili, že jdeme v žabkách do takovýchto hor. V cestě jsme nicméně pokračovaly a já si začala zpívat: „When my flip flops are on the road, i’m happy“, a tak vlastně celá naše píseň vznikla.

A jak to dopadlo, dorazily jste k moři?
Ano, nakonec ano. Což pozorné posluchačky také v písni uslyší - i když má člověk někdy nehostinné podmínky, ať se nebojí následovat svou mapu a užívat si cestu, jelikož svůj cíl pak určitě najde tak jako my (smích).

Před dvěma měsíci jste pokřtili své debutové album Décollage, mohou vás někde naše čtenářky v brzké době slyšet?
Samozřejmě, momentálně koncertujeme na mnoha místech České republiky. Stačí se jen podívat na naše stránky www.voila-music.com, kde průběžně přibudou naše další koncerty, které plánujeme po Novém roce. A jinak v prosinci bude takový speciální koncert v pražském Malkovich baru, kde vznikaly fotky k albu Décollage, a budeme hrát jak za starých časů, koncert v kavárně do klobouku. Na všechny diváky a naše fanoušky se už moc těšíme!

Zdenko, děkuji ti moc za rozhovor, už se na váš koncert těším!

Čtete také:

 

Reklama