Jednadvacetiletá česká zpěvačka s polskou národností Ewa Farna se věnuje zpívání devět let. Loni se stala porotkyní hudební soutěže Česko Slovenská Superstar, mezitím přerušila studia na právech na Varšavské univerzitě a nyní se věnuje hlavně svému povolání, a brzy pustí do světa desku. Už tento víkend ji můžete například vidět na festivalu Mezi ploty, který se koná v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Jste úspěšná a v jednom kole. Maminka vaše úspěchy stále prožívá?
Ano, prožívá. Už je ale méně nervózní, jsme v častém kontaktu. 

Ewa Farna

Za vaším úspěchem je znát dřina. Míváte někdy vůbec volno? Jak vypadá jeden den Ewy Farné?
Mívám volno, od doby, co jsem zpomalila tempo, přerušila práva, tak jsem více v pohodě. Hlavně duševní, ale i té zdravotní. Mám na sebe čas, mám čas na koníčky, regeneraci po náročném létě nebo prostě obyčejně čas na setkání s kamarády. 

Jak jste se cítila v hudebním průmyslu jako náctiletá a jak ho vnímáte v jednadvaceti letech?
Zpívám devět let, jako každý ve své práci jste na začátku jako v Jiříkově vidění a pak si zvykáte, poznáváte. Mám svou práci moc ráda a jsem vděčná, že ji mohu dělat již devátým rokem. Vyrůstala jsem mezi dospělými, teď už se cítím jako mladá holka, ne jako dítě ve velkém světě. Dělám hudbu, která mě baví, a snažím se moc nevnímat ten „showbussines” kolem. :)

Přicházíte s novou autorskou deskou, jde o českou verzi rok starého polského CD (W)inna. Jste nervózní, jak fanoušci album přijmou?
To určitě, ale zároveň se od toho oprošťuji, protože je to hodně svazující. Očekávání jsou nebezpečná, můžete být zklamaný… A tak pouštím do světa desku, se kterou jsem spokojená, kterou už se nemohu dočkat, až porodím, je to hodně přenášené dítě. Snad se bude líbit, poněvadž v ní ukazuji, jaká jsem, co mě baví, co nesnáším… Takový intimní rozhovor. (směje se)

Kdo pro vás ještě skládá písničky?
Celá moje kapela, vynikající muzikant Marcus Tran z mé bývalé kapely. S texty mi pomáhalo více lidí… Robin Král, Ondra Ládek, duo eFem, šikovné ženy Alena Rytířová či Karolína Štajdlová… Jsem jim hrozně vděčná, protože polské texty mi šly od ruky, s češtinou jsme poslední dobou měla problém. Stávám se čím dál tím víc náročná.

Ewa Farna

Máte velkou fanouškovskou základnu jak v Česku, tak v Polsku. Tušíte, kolik jich celkem je? 
To netuším, není na to měřítko, a kdo je vlastně fanoušek? Ten, kdo má desku? Kdo byl na koncertě? Kdo byl na srazu fanoušků? Kdo se za fanouška považuje, i když mi prostě „jen” fandí? Nebo počet lajků na Facebooku? Jen to poslední je možné spočítat, na oficiální stránce mám přes 700 000 fanoušků.

Studovala jste práva na Varšavské univerzitě, školu jste ale kvůli koncertování přerušila. Vrátíte se do školy?Nechci ani vám ani sobě nic slibovat. Přerušení většinou víme, jak končí. Neskončila jsem proto, že bych potřebovala mít volno na pár týdnů kvůli koncertování. Je to moje práce, je jí hodně a pořád a moji práci nešlo skloubit se studiem. Hodně lidí se mě ptá, když jsem skončila, jestli nebudu studovat něco jiného, nebo co budu dělat? Co budu dělat místo studování? Rovnou pracovat. Studujeme proto, abychom měli práci, já ji mám. Nevzdám se přece práce, která mě živí a baví, kvůli studiu, kde nevím, jestli bych byla natolik dobrá, aby mě to jednou možná živilo. To je logické. Hodně lidí tuhletu práci nevnímá jako opravdovou, proto mají pochybnosti o tom, co děláme, když sejdeme s pódia a další koncert je až za týden... Je to však regulérní povolání. 

Máte vážný vztah. Přemýšlíte o miminku a vdavkách?
O čem přemýšlím v tomhle směru, si ráda nechám pro sebe. (směje se)

Máte mladší sestru, jste pro ni vzorem?
Jej, to byste se museli zeptat jí. Myslím, že trochu… Na maškarní šla převlečená za mě v SuperStar. Včera mi maminka psala, že je v mém pokoji a chodí v mých podpatcích. :) 

Ewa Farna

Vystoupíte jako jedna z hlavních hvězd na festivalu Mezi ploty, který se koná 4.-5. října v pražských Bohnicích. Těší vás, že svou muzikou pomůžete lidem, aby se vrátili zpátky do života?
Když mohu pomáhat tím, co mě nesmírně baví, je to ta nejlepší kombinace jakou si můžete představit. 

Znáte ve svém okolí někoho, kdo se s nějakou duševní nemocí léčil?
Ano, znám. Myslím, že to není jednoduché jak pro daného člověka, tak pro jeho nejbližší. Kloub vám dneska vymění, ruku napraví, ale s duší je to těžší. Nebojme se o tom mluvit, řešit to, je to normální… Účelem bytí tady na Zemi je být šťastný a učinit někoho šťastným, podle toho se snažím žít a užívat si i ty nejmenší maličkosti.

Máte silné rodinné zázemí. Když váš něco trápí, komu se svěříte?
Rodičům, příteli, kamarádce, Bohu, svěřím se písničce. Je super pocit se z něčeho vyzpívat, taková terapie hudbou. :)

Zdroj fotek: www.ewafarna.cz

Reklama