Vyvážená a chutná, ale také pestrá, taková by měla být strava našich psích a kočičích kamarádů. Jaké výhody přináší pestrý jídelníček a jak ho správně poskládat?

Kočky i psi preferují vlhké krmivo a jejich majitelé jim ho často dopřávají – kočkám a malým psům, kteří jsou mlsní a dávají přednost kapsičkám nebo konzervám. Nicméně psům stejně jako kočkám prospívá pestrá, kombinovaná strava. Podle výsledků loňského průzkumu Ipsos pro společnost Mars Czech podává denně kombinaci suchého a vlhkého krmiva kočkám 41 % majitelů, psům dokonce jen 24 % majitelů. Pro zpestření jídelníčku jsou vhodné také dentální pamlsky, které slouží k pravidelné péči o chrup (např. Pedigree Denta Stix pro psy, Whiskas Dentabites pro kočky).   

Výhody suchého a vlhkého krmiva

Denní krmná dávka granulí je poměrně malá, protože jde o koncentrovaný zdroj živin, cenově vychází také o něco lépe než kapsičky nebo konzervy. Nekazí se na vzduchu, a tak je kočky mohou mít v misce celých 24 hodin – získají díky nim pravidelný příjem energie, důležitý zejména pro starší kočky, které často mívají cukrovku a hrozí u nich hypoglykemický šok. Granule také pomáhají zvířatům čistit zuby. V tomto směru mají jedinečnou texturu a tvar granule pro psy Pedigree a pro kočky Whiskas – mechanicky odstraňují ze zubů plak, a tím pomáhají předcházet vzniku zubního kamene a následnému zánětu dásní.

Vlhké krmivo je pro zvířata více atraktivní, protože po otevření lákavě voní. Navíc nabízí spoustu příchutí, umožňujících vyjít vstříc přirozené kočičí potřebě příchutě často střídat. Výhodou kapsiček pak je to, že jsou jednoporcové, malé a lehké, takže praktické i na cesty. Kapsičky a konzervy obsahují na rozdíl od granulí vodu, což hraje významnou roli zejména v pitném režimu koček. Kočky totiž obecně velmi málo pijí, přitom nízký příjem vody může mít za následek poškození ledvin. Na zdraví ledvin a celého močové ústrojí koček i psů má zásadní vliv také obsah minerálních látek ve stravě. Vlhké i suché krmivo pro kočky Whiskas nebo pro psy Pedigree se vyznačuje optimálním množstvím a skladbou minerálních látek, a díky tomu výrazně napomáhá i k dobré kondici močového ústrojí.

Správně poskládaný jídelníček

Kočkám je vhodné rozdělit denní krmnou dávku na třetiny – 1/3 servírujeme ráno, 2/3 večer plus po celých 24 hodin umožníme kočce přístup k misce s granulemi (jsou sice navíc, ale kočka jich tolik nespořádá). Zhruba 70 % denní krmné dávky by mělo pocházet z vlhkého krmiva a 30 % ze suchého.

Psům podáváme krmivo dvakrát denně – 1/3 krmné dávky ráno a 2/3 večer, na poměru suchého a vlhkého krmiva nezáleží. Psi by neměli mít volný přístup ke krmivu kdykoli během dne – na rozdíl od koček nevědí, kdy mají dost, a v případě přejedení hrozí torze žaludku (převrácení žaludku, uzavření vstupu a výstupu ze žaludku).

Ideálně po každém krmení, nebo aspoň po tom večerním, podáváme psům i kočkám dentální pamlsky, které pomáhají odstraňovat zubní plak a předcházet problémům se zuby a dásněmi. Po celý den by zvířata měla mít přístup k čerstvé pitné vodě.

U suchých i vlhkých krmiv pro psy nebo kočky je vhodné vybírat varianty odpovídající jednotlivým fázím života zvířete. Štěňata a koťata potřebují pro zdravý růst a vývin jiný poměr živin než dospělí psi a kočky, proto se pro ně míchají receptury Junior. Stárnoucí zvířata zase mívají problémy s trávením, a tak jsou pro ně vhodnější lépe stravitelná krmiva s označením Senior. Dospělým psům nebo kočkám podáváme krmiva Adult, která se dále rozdělují podle velikosti plemene, životního stylu zvířete a dalších individuálních potřeb.

Gurmánské tipy pro psí a kočičí mazlíčky

PedigreePedigree granule

Nutričně vyvážené krmivo Pedigree Vital Protection s inovativním složením příznivě působí na čtyři hlavní oblasti zdraví psů – na zažívání, kůži a srst, imunitu, zuby a dutinu ústní.

Doporučená cena Pedigree Vital Protection, např. Small  s hovězím masem a zeleninou 2 kg je 179,90 Kč.

PedigreePedigree kapsičky

Masité kousky ve šťávě poskytují dospělým psům všechny potřebné živiny, ve správném množství i poměru. Kapsičky Pedigree jsou chuťově bohaté, šťavnaté a lákavě voňavé. 

Doporučená cena kapsiček Pedigree 100 g, např. s hovězím a králičím masem je 12,50 Kč.

PedigreePedigree Denta Stix

Dentální pamlsek pomůže odstranit až 80 % zubního plaku, a předcházet tak tvorbě zubního kamene. Pedigree Denta Stix je k dostání ve třech velikostech podle hmotnosti psa.

Doporučená cena Pedigree Denta Stix, např. balení 3 ks Pedigree Denta Stix Smal, je 19,90 Kč.

WhiskasWhiskas granule

Kompletní a nutričně vyvážené krmivo obsahuje optimální množství vitamínů a minerálů. Granule Whiskas mají křupavý obal, lahodnou měkkou náplň a nabízí kočkám vše, co přirozeně potřebují a milují.

Doporučená cena granulí Whiskas, např. s hovězím masem 300 g je 31,90 Kč.

WhiskasWhiskas kapsičky

Kapsičky Whiskas poskytují kočkám kompletní dávku potravy pro jejich dlouhý a zdravý život. Jsou k dostání v mnoha různých příchutích, díky kterým může být jídelníček kočky rozmanitý.

Doporučená cena kapsiček Whiskas 100 g, např. s telecím masem v krémové omáčce je 13,90 Kč.

WhiskasWhiskas Dentabites

Struktura granulí pomáhá odstraňovat zubní plak, výtažky ze zeleného čaje  redukují zápach z tlamičky. Podávání 5 granulek Whiskas Dentabites každý večer nahradí nepříjemné čištění zoubků kartáčkem. 

Doporučená cena pochoutky Whiskas Dentabites 40 g je 37,90 Kč.

Reklama