Škola začíná co nevidět a mnozí rodiče se už chystají na nákup nových školních pomůcek. Kromě penálu, cviček a nových pastelek budou muset někteří pořídit svým ratolestem i nové dioptrické brýle.

l

Pryč jsou doby, kdy se děti za brýle styděly, protože byly kvůli ošklivým obrubám terčem posměchu spolužáků. Dnes jsou brýle nejen korekční pomůckou, ale i osobitým doplňkem. Přesvědčte se sami a zajděte do některé prodejny GrandOptical, kde je k dostání široký výběr dětských brýlových obrub a aktuálně i výhodná nabídka! V termínu od 15. srpna do 30. září můžete svým ratolestem pořídit brýle pouze za cenu brýlových obrub! Brýlové čočky s tvrzením a antireflexem zcela jsou zdarma!

 

Brýlové obruby. Co se nosí?k

Současné trendy si žádají výrazné barvy. Dívčí obruby hýří fialovými, červenými či růžovými odstíny, u chlapeckých obrub je stále oblíbená modrá nebo černá. Tyto barvy bývají kombinovány i s kontrastními doplňky jako je třeba červená nebo žlutá. Stranice dětských obrub jsou také zdobené nejrůznějšími ornamenty či obrázky. 

 

Brýlové čočky

Do dětských brejliček je nejvhodnější zasadit plastové brýlové čočky. Důvodem je jejich nižší váha v porovnání se skleněnými, dále také větší odolnost proti rozbití a v neposlední řadě
i lepší ochrana proti UV záření. Vyplatí se i další úpravy čoček, jako jsou tvrzení nebo antireflexní úprava. Zejména tvrzení je užitečné pro běžný život dítěte, protože s touto úpravou jsou čočky odolnější proti poškrábání. Pokud navíc dítě používá brýle ve škole
či školce při umělém osvětlení nebo při práci s počítačem, měly by mít čočky také antireflexní vrstvu. A právě tyto dvě úpravy poskytne GrandOptical v rámci akce „Back to school“ v době od 15. 8. do 30. 9. zcela zdarma!

 

kNechte si poradit

Od očního lékaře zamiřte s dítětem rovnou do oční optiky a nestyďte si říci o pomoc. Zkušený optik vám poradí s výběrem a poučí vás také, jak o brýle pečovat. „Nezapomeňte, že brýle je třeba udržovat a občas i nechat prohlédnout. Tyto „servisní“ prohlídky jsou nutné k udržení životnosti brýlí, což platí právě u dětských brýlí dvojnásob,“ radí Mgr. Eliška Kudláčková, hlavní optometristka GrandOptical. „Pokud má váš potomek vyšší počet dioptrií, raději nechte zhotovit rovnou dvoje brýle. Pokud se jedny rozbijí, bude mít ihned
k dispozici rezervní a nebude ničím omezen.“

 

Nejčastější oční vady u dětí

Máte pocit, že není se zrakem vašeho dítěte všechno v pořádku? Pokud máte i sebemenší podezření, na nic nečekejte a vydejte se k očnímu lékaři! Nepodceňujte lékařské prohlídky, vaše dítě na ně má ze zákona nárok. První základní vyšetření zraku je při tříleté prohlídce u pediatra.

 

Dioptrické refrakční vadyl

Existuje více druhů refrakčních vad. Jde o krátkozrakost (vada je korigována minusovými brýlovými čočkami nebo kontaktními čočkami), dalekozrakost (vada je korigována plusovými brýlovými čočkami nebo kontaktními čočkami) a astigmatismus (je korigován cylindrickými brýlovými čočkami nebo torickými kontaktními čočkami). Jak se dioptrické vady projevují? Například problémy při hře, v špatné orientaci v prostoru, v odhadu vzdáleností, neschopností odlišit tvary či narážením do předmětů.

 

Šilhání (strabismus)

U malých miminek se stává, že jim občas oči „ujíždí“. Pokud se však šilhání opakuje, není to normální a je potřeba se o takovém problému zmínit lékaři. Důvodů může být několik. Nejčastěji to bývá například nerovnováha očních svalů, jednostranný astigmatismus nebo odlišné dioptrické hodnoty na levém a pravém oku. Metoda odstraňování této vady je jednoduchá a účinná – zdravé oko se zakryje okluzorem a slabší oko tak musí pracovat i za to zdravé. Některé typy šilhání se vyrovnají vývojem organismu, někdy je třeba odstranit vadu operací.

 

klTupozrakost

Zatímco šilhání většina rodičů zaznamená a začne jej okamžitě řešit se specialisty, tupozrakost se často neprojeví a odhalit ji například může vyšetření na zmiňované tříleté prohlídce! Na tu by se měl klást důraz, protože tupozrakost lze léčit mezi třetím a maximálně osmým rokem, později už ne.

Tupozrakost je vlastně nefungující propojení mezi zrakovou kůrou mozku a tupozrakým okem, člověk tedy kvalitně vnímá obraz jen jedním okem. Ačkoliv moderní medicína umí korigovat většinu očních vad brýlemi, kontaktními čočkami či operací, s tupozrakostí si v dospělém věku neporadí. Čím dříve se u malých dětí zahájí léčba, tím se šance na „vycvičení“ tupozrakosti zvyšuje.

www.grandoptical.cz

Reklama