Po dvouměsíčních prázdninách žasnete nad tím, jak vám děti zase vyrostly. Potřebují tak plno věcí obměnit, a k tomu budete muset pořídit školní pomůcky. Pokud jde dítě do první třídy a nedostali jste předem seznam věcí, raději s nákupem počkejte až na požadavky školy.

Výdaje nejen na prvňáčka

Největším výdajem u prvňáčka je asi aktovka. Z velkého výběru tašek, které jsou na trhu, byste měli sáhnout po kvalitním kousku, který je pro dítě vhodný z hlediska anatomie a vydrží delší dobu. Aktovku koupíte zhruba za 1 000 až 1 300 Kč, někdy je její součástí i penál a krabička na svačinu nebo láhev.

Nezapomeňte také na vhodné bačkory, které jsou školami stále vyžadovány, tedy dalších 200 až 600 Kč. Znatelným výdajem jsou také pomůcky na tělocvik (1 500 až 3 000 Kč). U sportovní obuvi totiž musíte počítat jak s venkovní, tak vnitřní  variantou. Celková částka na jedno dítě se tedy může vyšplhat i přes 4000 korun.

„Chápeme, že řada rodin tuto situaci nezvládá, ale vhodné je hledat i jiné alternativy než si půjčovat peníze. Zejména matky samoživitelky se často kvůli neuváženým krokům stanou ohroženou skupinou, náchylnou k chybnému výběru poskytovatele úvěru,“ říká Miroslav Zborovský, ombudsman společnosti Home Credit. „Výdaje s nástupem do školy patří mezi předvídatelné, proto se na ně můžete připravit. Našetřit si, požádat rodinu o vhodné dárky pro předškoláky nebo hledat levnější možnosti nákupu,“ dodává pan Zborovský.

Elektronika

K výdajům se mohou počítat i elektronická zařízení. Na plně funkční mobil, který bude uspokojovat potřeby dítěte, počítejte alespoň s částkou 5 000 Kč. Zatímco vhodný mobil je spíše sociální berličkou, počítač slouží především ke studijním účelům, a to již u dětí od 12 let. Základní jednoduchá verze vás vyjde na 6 000 až 7 000 Kč. Obojí můžete vyřešit nákupem z druhé ruky nebo přenechat starší typ po rodičích. U dalších zařízení jako je třeba tablet by už ale rodič měl zvážit, zda jde opravdu o nutný výdaj. Dítě si na něj může ušetřit z kapesného nebo z brigády.

Výlety, fondy a kroužky

První třídní schůzka vám často poodhalí další nezbytné poplatky, které se týkají různých fondů, obědů, pomůcek, učebnic a také výletů či škol v přírodě, nebo dokonce lyžařského výcviku. Tyto se pohybují v řádu od několika stovek až po tisíce korun. Dalším důležitým výdajem jsou kroužky a sportovní aktivity dětí, které se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč ročně. 

Kde nakupovat levněji?

  • Kamarádky a facebookové bazary

Dobré je se poohlédnout po bazarech, různých skupinách na sociálních sítích nebo se poptat v okolí kamarádek a kolegyň. Často se někdo věcí zbavuje velmi levně nebo i zadarmo. Mnoho lidí nemá čas řešit, co s použitými věcmi, ze kterých děti odrostly, a přitom jsou skoro jako nové.

  • Neziskové organizace a charity

Alternativou jsou i neziskové organizace jako Armáda spásy, Domovy Sue Rider a jejich obchody nebo různé církevní charity. Pokud nevíte, kam zajít ve vašem okolí, zkuste se zeptat v kostele.

Foto: Shutterstock

Reklama