www.tamsinlondon.cz
Z kolekce: www.tamsinlondon.cz

Comeback, to je slovo, které se především v módním světě stále častěji skloňuje. Každoročně se nám na piedestal trendů staví takové kousky, které jsme již v dobách minulých mohly vidět. Aktuálně to je patchwork. Tato textilní technika se objevuje v podzimních a zimních kolekcí stále častěji.

Patchwork se objevil již v 8. – 9. století v Číně. Avšak oblíbenosti se dočkal až mnohem později. Bylo to v 17. století, kdy se v Anglii touto metodou šily různé závěsy, deky a přehozy. Textilní technika se začala dostávat do popředí díky své praktičnosti. Jelikož ženy, které touto metodou šily, využívaly nepotřebných kousků starých látek, které by jinak přišly vniveč. Ač by se mohlo zdát, že byl výsadou hlavně chudiny, objevoval se i u šlechty. Patchwork se rozmohl i za velkou louži. Byly to ženy amerických osadníků, které si tuto techniku osvojily. Patchwork se stal takovým pomyslným dědictvím a předával se z generace na generaci. Díky tomu můžeme dodnes vidět americké ženy, jak s oblibou šijí touto technikou, především pak již zmiňované přehozy a deky. I v dnešní době se můžete setkat s dýchánky, kde dámy společně šijí a vyměňují si různé kousky tkaniny.

Nenechte si ujít:


V posledních letech se tato dávná metoda šití opět rozšiřuje a objevuje se tak téměř na všech kontinentech. Jen s tím rozdílem, že už se nejedná o klasiku, kterou patchwork byl. Moderní technologie ženou svět kupředu, a tak se není čemu divit, že kdysi krásnou ruční práci nahrazují stroje. Deky a přehozy nahradilo hlavně oblečení. Už se také nevyužívají staré kousky látek, nýbrž nové. Tím patchwork bohužel ztrácí na svém kouzlu. I přesto ale vznikají nadčasové kousky, které si zaslouží vaší pozornost.

www.different.cz
Z kolekce: www.different.cz

Patchwork je aktuálně nejčastěji viděn na módních doplňcích, kterými jsou kabelky a boty. Právě na ty se návrháři zaměřují. Setkáte se i s kabáty či sukněmi ačkového střihu. Variant je hned několik. Od klasické kůže či koženky, přes látku, krajku nebo denim.

Čtěte také:

Reklama