Osteoporóza neboli řídnutí kostí, postihuje především ženy. Z říjnové analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR, ZP 211) vyplynulo, že ze všech nemocných je 89,6 % žen. Na léčení této nemoci pojišťovna ročně vydá téměř 200 milionů korun.

zpmv„Osteoporózou trpělo v roce 2016 celkem 26 857 klientů ZP MV ČR, z nich bylo 24 070 žen a pouze 2 787 mužů. Analýza prokázala i fakt, že touto nemocí trpí především ženy po přechodu, neboť ze všech nemocných žen bylo 90 % nad 50 let,“ uvedla Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR (211).

Bezbolestná diagnostika osteoporózy

Osteoporóza je onemocnění kostí, které vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Spolehlivým způsobem, jak stanovit hustotu kostní hmoty a odhadnout riziko zlomenin, je kostní denzitometrie. Toto bezbolestné vyšetření stanoví množství minerálů v kostech a umožní diagnostikovat osteoporózu už v jejích počátcích. „ZP 211 nabízí svým dospělým klientům příspěvek 400 Kč z fondu prevence na preventivní vyšetření osteoporózy denzitometrem, a to v rámci Programu prevence civilizačních onemocnění,“ upozornila Hana Kadečková.

Hustota minerálů v kosti se vyhodnocuje především na základě množství kalcia v kostech. Většina metod je rychlá, neinvazivní, bezbolestná a realizovaná zvnějšku těla. Dle výsledků vyšetření se následně odhaduje riziko zlomení kostí, přičemž přesnost denzitometrických metod je vysoká (85 až 99 %). Kompletní procedura trvá několik minut.

Jak na léčbu osteoporózy

První místo v léčbě osteoporózy by měl zaujímat dostatečný přísun vápníku. Podle odborníků má jeho užívání smysl v jakémkoliv stadiu onemocnění, neboť zamezuje úbytku kosti, zajišťuje stabilitu a preventivně působí proti zlomeninám. Vstřebávání vápníku ve střevech napomáhá vitamín D. Pokud dotyčný nemá dostatek vápníku a vitamínu D ve stravě, měl by je doplňovat formou potravinových doplňků.

www.zpmvcr.cz

zpmv

Reklama