Osteoporóza neboli řídnutí kostí, postihuje především ženy. Z říjnové analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR, ZP 211) vyplynulo, že ze všech nemocných je 89,6 % žen. Na léčení této nemoci pojišťovna ročně vydá téměř 200 milionů korun.
Bezbolestná diagnostika osteoporózy
Osteoporóza je onemocnění kostí, které vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Spolehlivým způsobem, jak stanovit hustotu kostní hmoty a odhadnout riziko zlomenin, je kostní denzitometrie. Toto bezbolestné vyšetření stanoví množství minerálů v kostech a umožní diagnostikovat osteoporózu už v jejích počátcích. „ZP 211 nabízí svým dospělým klientům příspěvek 400 Kč z fondu prevence na preventivní vyšetření osteoporózy denzitometrem, a to v rámci Programu prevence civilizačních onemocnění,“ upozornila Hana Kadečková.
Hustota minerálů v kosti se vyhodnocuje především na základě množství kalcia v kostech. Většina metod je rychlá, neinvazivní, bezbolestná a realizovaná zvnějšku těla. Dle výsledků vyšetření se následně odhaduje riziko zlomení kostí, přičemž přesnost denzitometrických metod je vysoká (85 až 99 %). Kompletní procedura trvá několik minut.
Jak na léčbu osteoporózy
První místo v léčbě osteoporózy by měl zaujímat dostatečný přísun vápníku. Podle odborníků má jeho užívání smysl v jakémkoliv stadiu onemocnění, neboť zamezuje úbytku kosti, zajišťuje stabilitu a preventivně působí proti zlomeninám. Vstřebávání vápníku ve střevech napomáhá vitamín D. Pokud dotyčný nemá dostatek vápníku a vitamínu D ve stravě, měl by je doplňovat formou potravinových doplňků.
Nový komentář
Komentáře
Zajímavé.
Babička na to chodí, jen jí změří hodnoty a předepíšou vápník!!! Nechápu, k čemu to. To by si vápník mohla koupit sama. Některé studie uvádí, že čím více přijme tělo vápníku (zvýší se hladina v krvi), tím více ho z kostí vyplaví a také že se musí přijímat současně s jinými látkami. http://www.bezeckaskola.cz/clanek-150-cojetokostjaksetvoriajakjinaszivotnistylmori.html