nail

Problém příliš měkkých nehtů se zdá skoro neřešitelný. Se svým trápením se nám svěřila čtenářka Jasmína...

„Nehty jsem řešila už jako holka. Chtěla jsem mít krásné nalakované dlouhé nehty, jako měly kamarádky,“ říká. Jenže kdykoli nehty nalakovala, lak nedržel, loupal se, navíc nehty nijak nezpevňoval, spíš je ničil. „Délka mých nehtů?“ směje se Jasmína: „Nikdy mi pořádně nenarostly, vždycky se ohnuly a vypadaly hrozně - většinou jsem si je o něco zatrhla, nebo je raději sama odstřihla.“

Jasmína řešila tenhle problém opravdu dlouho, vyzkoušel všemožné zpevňovací preparáty, ale stále nic nefungovalo. Jako by měla nehty začarované. Až jednou přišla kamarádka s náhradními nehty. „Nebylo to pro mě řešení, protože jak mám tenké nehty, tak je neudržely, nehty se mi ohýbaly a bolely mě prsty. Nehty se mi loupou i normálně...“ Jasmína tvrdí, že zná lidi s umělými nehty, kteří jsou spokojení, ale ona je se svým typem nehtů mít nemohla.

Nakonec ale objevila kosmetiku Mavala... „Je to skoro zázrak, i když nic není bez much, ale teď konečně vím, jaké to je klepat nehty o stůl. Nedávno jsem zjistila, že to ťuká!“ popisuje své zážitky Jasmína.

Jakou kosmetiku používá?
Je to švýcarská kosmetika Mavala. Poradili mi ji v obchodě, byla tam paní se stojanem, která mě nakonec přesvědčila. Nejdříve jsem si koupila zpevňovač, zjistila, že funguje. Ale není to jen o tom, je důležité i jíst vitaminy, zinek, vápník a hořčík.

Kolik času s péčí o nehty stráví?
Každý den asi 15 až 20 minut - dělám to přes televizní noviny, než si to vmasíruji do prstů, a jednou týdně zpevňovač.

A jaké to má mouchy?
Teď mi to nějak zdražili. Se zpevňovačem se musí opatrně, protože když se dostane na kůžičku kolem, tak ji zpevní také a praská.

Co si myslí odborník?

Zeptali jsme se dermatoložky profesorky Jany Hercogové, co si o tomhle problému myslí a co při problému měkkých nehtů doporučuje...

Nehty mají ochrannou funkci - chrání konečky prstů. Pokud jsou měkké, jde pravděpodobně o variaci fyziologického stavu. Může to být ale způsobené i nějakou chorobou, třeba u alergií, či atopickým ekzémem. Doporučuje se chránit a nevystavovat nehty mechanickému (například hra na kytaru) a chemickému (saponáty pro úklid v domácnosti) dráždění. Pokud chceme měkké nehty vylepšit, jde to buď výživou - na předpis se dají pořídit tablety, které vyrábí v lékárně a obsahují aminokyselinu methionin, což je přírodní látka, po které rostou nehty a vlasy. Dále je možné využít další recepty tradičními způsoby, například aplikaci vitaminu B12 - formou masti se vmasírovává do nehtové ploténky. Doporučuje se také lakování, které nehty zpevňuje, samozřejmě ale je potřeba dbát na to, aby následný odlakovač byl šetrný a neacetonový. Je-li nebezpečí infekce, jsou i speciální léčebné laky.