Zdena je vyložená kočkomilka. Už se postupně ujala tří opuštěných koček. Dala jim nejen domov, ale i lásku a potřebnou péči, kterou jí její „miláčkové“ jaksepatří oplácejí.  Až na jednu „maličkost“. Jedna z nich jí najednou začala kálet do postele.

Zdena žije už dlouho sama, ale do prázdného bytu se rozhodně nevrací. Každý večer na ni čekají tři kočičí společnice. Když vstoupí do předsíně, vždycky se radostně seběhnou a vítají svou paničku třením o nohy a hlasitým předením. Jakoby dávaly najevo svou vděčnost, že se jich ujala.

Prvního kocourka si pořídila v útulku, druhého našla poraněného u silnice a vykurýrovala, třetí kočička si ji sama vybrala. Když byla na dovolené u známých, připojila se k ní na procházce. Nikdo to hubené, zanedbané kotě nechtěl a tak putovalo s novou paničkou do Prahy. „Copak jsem ji tam mohla nechat?“ Obhajuje své rozhodnutí Zdena.

Zdroj: www.shutterstock.com

Zdroj: www.shutterstock.com

Trochu se bála, co nové „kamarádce“ řeknou kocouři, ale kupodivu ji brzy přijali do party. Zpočátku se sice nechtěli o paničku dělit, ale Mančinka, jak ji Zdena pojmenovala, se nedala odstrčit a vydobyla si své místo. Nakonec ji přijali a Mančinka se stala dalším členem Zdeniny kočičí rodiny.

Každá kočka má své oblíbené místo, ale nejoblíbenější je určitě Zdenina postel, kde většinou spí.

Kocouři nejčastěji v nohách, nebo podél těla a Mančinka na polštáři.

Ačkoliv má Zdena ráda pořádek a čisto, kočky v posteli jí nevadí. Až do nedávna.

Její milovaná Mančinka se jí jednoho „krásného“ vykálela do postele. A udělala to se zjevným potěšením. Zdena převlékla povlečení, ale druhý den to kočka udělala znova. A tak, milá Manča, putovala do předsíně…ale tam tak hlasitě mňoukala, že ji musela vzít zpět. A nevděčný tvor se jí „odměnil“ dalším „hovínkem“.

Zdena kočky a jejich složité povahy zná, takže jí bylo jasné, že tím dává najevo nějakou nespokojenost. Přijít na příčinu kočičího vzdoru nebylo zase tak složité. Před několika dny musela odjet na služební cestu a Mančinka byla poprvé bez paničky. V době Zdeniny nepřítomnosti krmí kočky sousedka, ale ta kočičí slečince zřejmě „nevoněla“, tak se takhle pomstila. Odnaučit kočku tomuto zlozvyku ale bude během na dlouhou trať.

Co může být další příčinou podobného chování koček? Je jich celá řada

Zdravotní problémy, ale i stáří a s ním spojené změny se můžou stát příčinou, proč kočka přestane být čistotná a vykonává potřebu, kde se jí zlíbí. První, co byste měli udělat, když kočka vykonává potřebu jinde, než místě k tomu určeném, je návštěva veterináře.

Nevyhovující záchod. Kočka je „fajnovka“ a má ráda soukromí, dostatek prostoru a stále čistou podestýlku. Některé kočky potřebují dokonce dva záchody, protože venku nikdy nemočí a nekálí na stejné místo. Záchod by neměl být v blízkosti misky, ani oblíbeného pelíšku.

Psychické problémy: Kočky milují zaběhnuté rituály a jsou velmi citlivé na změny. Změnou se rozumí nejen změna místa, ale i návštěva, nový člen rodiny, (ať už člověk, nebo jiné zvíře), ale dokonce i rekonstrukce v bytě, či přemístění nábytku ji dokáže „znervóznit“.

Existuje řešení?

  • Ano, ale vyžaduje velkou trpělivost a čas.
  • Nikdy kočku netrestejte, brala by to jako křivdu a stav by se ještě zhoršil.
  • Najděte příčinu (viz. možnosti výše) a tu se snažte vyřešit.
  • Nabídněte kočce více toalet s různými substráty.
  • Věnujte jí více pozornosti, utuží to vaše vzájemné vztahy a posílí její důvěru.
  • Na nežádoucí místa dejte vůně, které kočku odrazují: routu, citronovou, nebo pomerančovou kůru.

Čtěte také:

Reklama