Často se s tím setkávám u jižních národů. Urostlý, opálený muž, s pronikavým pohledem tmavých očí. Říkáte si: „Ten by stál za hřích!“ Ovšem do té chvíle, než se usměje. Žluté, křivé, mnohdy ulámané zuby. V tu chvíli si necháte zajít chuť na nějaký ten letní románek. Rusové, a nejen oni, zas nedostatek zubů nahrazují zlatem, takže máte dojem, že z jejich úsměvu oslepnete. Chápu, bývala to nebo možná stále je prestižní záležitost. Čím více zlata, tím váženější a movitější občan. Ale že by to byla zrovna krása?!
To byste se mohli zeptat mé sestry.
Jako malá si při sáňkování zlomila přední zub a protože jí tenkrát za "socáče" ještě nebylo osmnáct, dali jí zlatou korunku. Měla zaděláno na mindrák, kterého se nezbavila snad dodnes. I když má teď pochopitelně korunku bílou, směje se tak napůl, nesměle, jako by se stále hlídala.

Říká se, že pro krásu zubů stačí málo – pečovat o svůj chrup.

Někdy ale ani sebelepší hygiena a péče není nic platná: mé dceři například museli vytrhat 4 zuby, protože je měla široké a do malých úst se nevešly. Začínaly se křivit, některé se dokonce nechtěly ani "vyklubat". A tak dostala rovnátka. Nejprve vyndavací a teď napevno. Naštěstí jsou v dnešní době  pomalu módním trendem a můžete si vybrat různé typy i barvy, které uspokojí i mladou slečnu, která se chce líbit. A zoubky se krásně rovnají.

U celebrit je oslňující úsměv přímo povinností. Vezměte si takového Toma Cruise. Měl křivé, trochu předkusové zuby – začal nosit rovnátka, pyšnil se jimi a teď má ten správný hollywoodský úsměv. V našich vodách je to třeba Helena Vondráčková, která se netají tím, že má na zubech dokonale bílé a souměrné korunky. Stejně jako Lucka Bílá.
Je přece jen lepší dívat se na herce nebo zpěváka s perličkovým chrupem než na hnědnoucí pokřivené zuby.

Krásný úsměv měla i má kamarádka. Často slýchala: „Vy máte hollywoodský úsměv!“ A opravdu měla – zuby bílé jak perličky, pravidelné, takže se ráda a krásně smála. Do té doby, než měla úraz. Přišla o 6 předních zubů. První umělé byly „na pojišťovnu“. Nažloutlé, dlouhé, říkala, že vypadá jak koza sánská bezrohá. Výsledek? Přestala se usmívat a mluvila na půl pusy, protože se styděla. Zázrak přišel v podobě mladého lékaře, který nevěděl, jak poděkovat příjemné dámě, která mu v cestovní kanceláři, kde pracovala, dlouho a pečlivě vybírala a počítala zájezd na míru. Prý neví, jak se jí odvděčit. Je jenom pouhý zubař. „Tak mi udělejte nové zuby!“, zněla odpověď. A on se opravdu snažil. Sice musela sáhnout hlouběji do peněženky, ale výsledek stál za to. Od té doby se kamarádka zase směje na celý svět.

Mít krásné zuby ale není jen záležitostí dneška. Mnohokrát můžeme v historických knihách číst, že ta která šlechtična nebo královna měla krásné nebo naopak ošklivé zuby. Slavná císařovna Sissi se nikdy neusmívala – měla nevzhledný chrup. Totéž dělala Josefína – životní láska Napoleona, její úsměv byl proslulý a získával všechny muže. Ale nikdy neodhalila své malé tajemství – zkažené zažloutlé zuby. Nebo vzpomeňme prvorepublikových reklam – „thymolinový“ úsměv zářil ze všech stran a byl téměř povinností.

Jak takového úsměvu dosáhnout? Starejte se o své zuby. Navíc jsou dnes lékařské metody, které pomohou i tam, kde vrtačka a zubní pasta nestačí. Stačí se jen porozhlédnout...

Staráte se o své zuby?
Podstoupila byste lékařský zákrok, aby byly hezčí?
Bělení, vyrovnávání?
Je třeba mít krásné zuby?


Na hlavní straně můžete hlasovat v naší anketě.

 

Nebo se můžete o svých zubech poradit s odbornicí. VSTUP DO PORADNY.