První vypadlý mléčný zub je vždy velká událost. Zatímco za našich dětských let jsme za něj sklidili maximálně pochvalu, dnes si malí předškoláci zvykli očekávat vzácnou návštěvu. Zoubkovou vílu (nebo také Zubničku), která si pro jejich bílou perličku v noci přijde. A ne s prázdnou. Přinese jim za ni nějaký drobný dáreček. Ať už minci (nejčastěji dvacetikorunu), sladkost nebo malou hračku, kterou nechá místo zoubku pod polštářem. Někde děti odměňuje jen za první mléčný zoubek, jinde za všech dvacet. Ne do všech domácností má ale dveře dokořán.
5c49969cd5d38obrazek.png

„Nesnáším tyhle americké hovadiny, jako bychom neměli dost českých tradic. Proto k nám žádná Zoubková víla nechodí a chodit nebude. Svému pětiletému synovi jsme to vysvětlila ještě před tím, než mu první zoubek vypadl. Ví, že je to výmysl, a žádná víla neexistuje. Raději ho pak vezmu třeba do cukrárny,“ míní třicetiletá Věra. Podobného názoru byla i o tři roky starší Veronika. Jenže u té šla zásadovost stranou. „Nikdy jsem neměla v úmyslu hrát si na Zoubkovou vílu, ale nešlo to jinak. Jakmile se Nelince začal kývat zoubek, ve školce jí o tomto zvyku řekly ostatní děti. Doma pak nemluvila o ničem jiném a já neměla sílu kazit jí radost. Samozřejmě že svůj dáreček po polštářem objevila,“ usmívá se maminka.

Nejde o komerci

Pokud se dodržování cizích tradic příčí i vám, pak vás snad uklidníme alespoň tím, že nejde o žádnou novodobou, komerční záležitost. Zoubková víla má dlouhou tradici nejen v Americe, ale také třeba v Anglii a dalších evropských zemích. Už naši pohanští předkové přikládali tomu, co se stane s prvními dětskými zoubky, velký význam. Jakmile vypadly, střežili je jako oko v hlavě, nebo je pohřbívali hluboko pod zem. Nesměla je totiž najít zlá čarodějnice. Mohla by dítě uhranout.

Poslouží zdraví

A co víc, Zoubková víla má i jinou přidanou hodnotu, než je radost a úžas v dětských očích. Spoustu dětí přiměje, aby lépe pečovaly o svůj chrup. „Od té doby, co jsme Tadeáškovi řekli, že zoubková víla si bere jen zdravé a bílé zoubky, neúnavně si je čistí. A bez řečí,“ usmívá se jeho tatínek Milan (42).
5c49a1085ed48obrazek.png

Pokud ale budete s vaším potomkem hrát hru na Zoubkovou vílu, vyplatí se o ní také něco vědět. Jak jinak odpovědět na jeho všetečné otázky?

Jak vypadá?
5c49a189b44beobrazek.pngTo nikdo přesně neví, protože ji ještě nikdo neviděl. Přichází v noci, kdy všichni spí.

Kde bydlí?

Prý ve vysoké věži postavené ze samých zoubků.

K čemu zoubky potřebuje?

Teorií existuje více. Podle jedné si z nich staví hrad, jiná říká, že z nich dělá náhrdelník, nebo jimi vykládá mušle. Možné je ale i to, že zoubky nosí dětem, kterým zatím jejich vlastní nevyrostly. Fantazii se meze nekladou.

Proč nechodí ke všem dětem?
Stejně jako Ježíšek, chodí jen k těm dětem, které na ni věří.

Čtěte také:

Reklama