OBČERSTVENÍ
Jedním ze základních kamenů, na kterých spočívá mejdan, je bezpochyby jídlo. Sama zajisté máte v zásobě spoustu receptů na jednoduché pomazánky na chlebíčky, neotřelých kombinací na jednohubky a hlavu plnou nápadů na to, co by se dalo jíst. Nezapomeňte na to, aby vybrané pokrmy byly lehce stravitelné (omáčka s knedlíkem zachutná po parném dni jen málokomu) a především trvanlivé. Šlehačkový dort, který zpočátku lákal nejedno oko, po hodině na sluníčku až tak vábně vypadat nebude. Na takovéto dobroty tedy mějte po ruce přenosnou chladničku, anebo se je zcela pokuste nahradit pochutinami, co vydrží déle.
 
JAKÉ JÍDLO, TAKOVÝ STŮL
Vždy mějte na paměti, že to, zda jídlo označíme za lahodné nebo nepoživatelné, neurčují jen chuťové buňky. Jíme i očima! Hezká výzdoba navíc dokáže navodit i příjemnou atmosféru. Nejprve se zamyslete – bude party laděná v jednom duchu? Pokud se například rozhodnete pro japonskou tématiku, kromě tamních specialit se pokuste sehnat i typické nádobí a dekoraci. Neměly by v tomto případě chybět větvičky sakury do vázy a například hůlky místo příboru (alespoň se také pobavíte – vidličku a nůž ale raději mějte v záloze, až vám doopravdy vyhládne). Pokud vás nenapadá žádný vhodný styl, nevadí. Naopak vám tato možnost dává více svobody, větší možnost uplatnit svou kreativitu. Je to jako s oblékáním - můžeme si vzít na sebe nesourodé kousky, a přesto vznikne dokonalý model. Čínské misky na čaj se mohou skvěle vyjímat i vedle orientálního svícnu.
 
ZASEDACÍ POŘÁDEK
Připravte si stylové cedulky se jmény (co třeba ve tvaru skládaček origami?). Tím, že hosté budou mít předem určené místo, kam se mají posadit, je zbavíte počátečního ostychu. Věnujte tedy chvilku přemýšlení, kdo má s kým podobné zájmy a názory, a usaďte je vedle sebe.
 
TRIKY A TIPY:
1. S uzavřenou skupinkou přátel se sice dobře pobavíte, ale hrozí, že se mezi vás přikrade úhlavní nepřítel – nuda. Tomu zamezíte, pokud se vždy pokusíte pozvat pár nových lidí.
2. Neopomeňte hudební kulisu. Snažte se trefit do vkusu hostů. Ale takový jazz nebo třeba „oldies“ neurazí téměř nikoho. Také si připravte rychlejší hudbu, pokud mezi přítomnými začne panovat nálada na tanec.
3. Až se začne stmívat, dejte na stůl přenosnou lampu (zakryjte ji stínítkem pro romantičtější náladu). Svíčky sice vypadají téměř magicky, ale zase byste je musela hlídat, aby je někdo omylem nepřevrhl, a tím vám nepodpálil zahradu.
4. Hodně práce si ušetříte, bude-li občerstvení fungovat na principu švédského stolu, kdy si každý nabere na talíř v libovolném množství to, na co má chuť.
5. Starosti hoďte za hlavu a užívejte si!
 
 
Reklama