606ed833ae846zo.jpg
Foto: Shutterstock

Přestože zoologickým zahradám pomalu začíná svítat na lepší časy, protože už příští týden by měly opět otevřít své brány veřejnosti, ještě zdaleka nemají vyhráno. Počet návštěvníků musí omezit na pouhou pětinu svých kapacit. A propad příjmů způsobený pandemií koronaviru dosahující u mnoha z nich několika desítek milionů korun nespasí ani prosazené navýšení státní podpory. Jakkoli jde o vítané finanční injekce.

Pro představu: Denní náklady na provoz Zoo Zlín činí 250 000 Kč.

Jak můžete pomoci?

Velké zoologické zahrady i malé, soukromé zookoutky jsou vděčné za předplacené vstupné nebo poukazy na zážitkové programy. Vedle toho ale existuje i celá řada dalších způsobů, které nabízejí na svých webových stránkách.

Tygr ze Zoo Zlín vás během onoho virtuálního víkendu u vás vyjde na 500 Kč.

Denní stravenka pro pražskou gorilu nížinnou z pražské zoo stojí 200 Kč.

Virtuální výlet jihlavského krokodýla do Benátek stojí od 100 do 1 000 Kč.

Dárkový poukaz na spánkovou bigram jógu a pískovou manikúru pro plzeňské hrabáče kapské vyjde na 250 Kč.

Pozvánka slona afrického ze Zoo Dvůr Králové na oběd vás bude stát 450 Kč.

  • Věcné dary, hlavně krmivo a hračky pro zvířata. Tuto možnost nabízejí jen některé zoologické zahrady a farmy, konkrétní informace mají na svých internetových stránkách. Tam najdete i seznamy, čím strávníky potěšit. „Pravidla a normy na kvalitu krmiva pro zvířata v lidské péči jsou přísná, proto prosím zkontrolujte stav krmiv,“ prosí případné dárce například mluvčí Zoo Liberec Petra Bolechová.

zos2.jpg
Foto: Shutterstock

Porozhlédněte se ve svém okolí

Pomoc potřebují také soukromé farmy, zoo koutky a mini zoo ve vašem okolí. Přestože totiž fungují podobně jako zoologické zahrady, nemají jejich právní statut, takže se na ně státní podpora nevztahuje. Mnoho z nich je na pokraji svých finančních možností a některé už začaly rozprodávat zvířata. Tím spíše spoléhají na příspěvky svých příznivců z řad veřejnosti. Není mezi nimi i váš oblíbený „zvěřinec“?

S nedostatkem financí na provoz bojuje také Rodinný zookoutek Nová Říše. Tady sice zatím k omezování počtu zvířat přikročit nemuseli, ale už netrpělivě čekají na znovuotevření. Naštěstí se rozvolnění plánované na příští týden týká i jich.

„Otvíráme, o víkendu to zveřejníme na našem webu. Zatím čekáme, zda vláda neudělá ještě nějaká omezení. Jsme moc rádi, že můžeme konečně otevřít. Ale vzhledem k nadále uzavřeným vnitřním prostorám zoo a omezenému počtu návštěvníků na 20 procent náklady na fungování zoo ze vstupného stejně nepokryjeme. Navíc nemáme jistotu, jak se bude sezona v téhle době dál vyvíjet. Na dotace od státu nemáme nárok, proto jsme za materiální i finanční pomoc každému vděční," říká spolumajitel Rodinného zookoutku Nová Říše David Valkovič.

Čtěte také:

Reklama