Lemur v zoo Ostrava, foto: P. Vlček

Největší moravská zoo nabízí více než čtyři tisíce zvířat, ale také příjemnou procházku areálem, jehož součástí je Botanický park. Nechybí samozřejmě dětská hřiště, expozice s domácími zvířaty a občerstvení.

Zoologickou zahradou vás tentokrát provede Marcela Janischová, trenérka v Active & Aerobic studio Ostrava:

„V naší ZOO jsem byla po docela dlouhé době. A byla jsem velmi mile překvapena, jakou proměnou zahrada prošla. Cedulky o zvířatech doplnily i cedulky o rostlinách rostoucích v zoologické zahradě, průchozí expozice a motýlí louka.

  • Naštěstí plameňáci kubánští hned u vchodu zůstali – představují pro mě od dětství tradiční uvítací výbor.

Velkým zážitkem pro mě byly průchozí voliéry s papoušky a komentované krmení lemurů na jejich ostrově. Další tradiční lákadlo – pavilon slonů – nám bohužel bylo v době naší návštěvy odepřeno, ale z pochopitelného důvodu: aby mělo klid čerstvě narozené slůně. Nyní už je opět otevřeno.

Dlouhou dobu jsme se zdrželi u opic, které jsou vždy zábavné. A protože dostávaly zrovna odpolední krmení, bavilo nás se dívat, jak se o jídlo perou nebo si ho schovávají.

Zoo Ostrava

Pro městské děti zde mají také expozici Na statku, kde se dětičky mohou seznámit se zvířaty venkova – krávou, králíkem, prasetem, kozou aj. Do kozího výběhu je dokonce možné s dětmi vejít a kozy nakrmit krmivem, které je u výběhu k dostání za drobný peníz v automatech.

Zoologická zahrada Ostrava - poznejte její hvězdy!

Na prohlídku celé zoologické zahrady si doporučuji vyhradit celý den a vzít si pohodlnou obuv, protože dozajista nachodíte hodně kilometrů. K odpočinku je však dostatek stánků s nápoji i tradičním rychlým občerstvení, restaurace na začátku ZOO, ale také stovky laviček a dokonce několik lehátek..

Aby si od naučného popocházení odpočinuly i děti, mají tu k dispozici hřiště, skákací hrad a bazén s nafukovacími lodičkami, ve kterých se mohou svézt.

Zoo Ostrava

O bližší popis vybraných zvířat - řekněme současných hvězd ostravské zoo - jsme požádali Šárku Novákovou přímo ze zoologické zahrady, která má díky své profesi přehled o všem, co se zde děje. Bylo těžké vybrat z takového množství tři zástupce, ale aspoň vás při návštěvě bude čekat řada milých překvapení.

Rashmi - první české slůně

Když se řekne ostravská zoo, vybaví se mi okamžitě sloni. Narodila se zde dokonce už čtyři slůňata. Žijí bohužel jen dvě - dnes již šestiletá Rashmi a malý Chandru (narodil se 8. července 2017).

Zoologická zahrada Ostrava - poznejte její hvězdy!

Vůbec prvním v Ostravě narozeným mládětem slona indického byl sameček, který přišel o několik týdnů dříve než Rashmi, uhynul však po šesti týdnech na celkovou sepsi organismu. Třetím slůnětem byla Sumitra, ale ani ta už nežije. Jelikož nepila mateřské mléko, byla náchylné k nejrůznějším onemocněním. Rashmi je tak prvním zatím úspěšně odchovávaným slůnětem v Zoo Ostrava. Je zároveň i prvním odchovávaným slůnětem v rámci českých a slovenských zoologických zahrad. Když se narodila, vážila okolo 100 kg. Dnes je tato sloní dorostenka o poznání těžší - váží 2,3 tun! A to je na její věk poměrně hodně... Fyzicky už je Rashmi dospělá, ale chováním se od dospělých slonic liší. Zatím je to spíš takový puberťák. Pořád ještě pije mateřské mléko a motá se v blízkosti matky nebo jiných slonic, kdežto dospělé samice jsou spíš samotářky. Za rok už bude Rashmi dospělá a mohla by mít vlastního potomka. Momentálně ale v Ostravě není chovný samec, takže uvidíme, jak to dopadne. Komplikace může představovat i její nadváha,“ vysvětluje situaci Šárka Nováková.

Orlosup bradatý

Ostravská zoologická zahrada chová dva páry orlosupů bradatých, z nichž starší pár společně odchoval od roku 2009 už šest vlastních mláďat a dvě adoptivní. Možná by se to zdálo, že to není kdovíjak vysoký počet, ale nutno dodat, že orlosupi odchovávají jen jedno mládě za hnízdní sezonu (tj. za rok). Takže to znamená, že do dnešního dne to bylo skoro každý rok. A k odchovu téměř vůbec nepotřebují asistenci člověka, svou rodičovskou úlohu zvládají naprosto skvěle. Ba co víc, pokud se jim nepodaří mít vlastní mládě, např. z důvodu neoplozeného vejce, uhynutí zárodku apod., ochotně přijímají mládě cizí a toto s veškerou péčí vychovají.

Zoologická zahrada Ostrava - poznejte její hvězdy!

Velkou radost nám dělá i to, že všech osm mláďat jsme mohli poskytnout pro vypuštění do volné přírody na několika místech v jižní Evropě. Tento majestátní dravec se v tamních pohořích vzácně vyskytuje,“ říká Šárka Nováková z ostravské zoo a dodává, že v minulosti orlosup hojně obýval i Alpy, odkud byl ale na přelomu 19. a 20. století vyhuben lidmi. Jedná se o poměrně velkého ptáka, ze kterého měli lidé strach. Věřili, že tito mohutní dravci odnášejí jejich ovce a dokonce i děti. Za obavami ale byla jen neznalost - orlosupi jsou mrchožrouti, v žádném případě by nebyli schopni unést dítě! Každopádně pronásledování člověkem přivedlo tento druh v evropské přírodě na pokraj vyhubení.

Lemur mongoz

Zoo Ostrava chová celkem devět druhů vzácných madagaskarských lemurů. Všechny patří ve své domovině k ohroženým druhům, některé jsou velmi vzácné i v chovech v lidské péči, proto se chovatelé těší z každého mláděte, které se v zoo podaří odchovat. Jedním z nejvzácnějších mláďat, které se letos narodilo a zatím se je daří úspěšně odchovávat (samozřejmě rodičům), je mládě lemura mongoze. Mládě se narodilo 5. dubna. Jedná se o historicky první mládě, které se narodilo nejen v ostravské zoo, ale i v rámci ostatních českých a slovenských zoo.

Zoologická zahrada Ostrava - poznejte její hvězdy!

Chovatelé si velmi přáli, aby to byla samička, protože těch je v evropské populaci velký nedostatek. „Dnes už víme, že mládě v Zoo Ostrava je SAMIČKA! Lemuří rodina pobývá na jednom z osmi ostrovů, které byly v areálu ostravské zoo pro lemury postupně vybudovány, pod výběhem žiraf a dalších afrických kopytníků v blízkosti expozice Mokřady,“ říká pyšně Šárka Nováková.

Zoo Ostrava

Více informací najdete na stránkách zoo:

Ať se vám výlet líbí!

(foto: Zoo Ostrava)

Přečtěte si také:

Reklama