Do Liberce jsem se letos vydala hned dvakrát. Poprvé nás tam zastihl sice téměř celodenní vydatný déšť, ale ani tuto návštěvu nepovažuji za zbytečnou. Jednak mělo své kouzlo procházet se prakticky liduprázdnou zahradou, a pak jsem také při větších průtržích strávila hodně času pozorováním místních raritních bílých tygrů. Ochozy jejich výběhů mají totiž důmyslné zastřešení. Za normálního počasí bych po chvilce pospíchala dál, a je opravdu škoda se u těchto výjimečných zvířat nezdržet delší čas. Stejně tak jsem si díky na první pohled nedobrému počasí užila více pavilóny, které člověk za slunečného dne většinou zanedbává. V pavilonu žiraf můžete například posedět na lavičce a z „důstojné“ výšky pozorovat žirafy uvnitř.

Víte, že bílí tygři jsou formou tygra indického, nikoliv zvláštním druhem? Stalo se to takto: První bílý tygr odchycený ve volné přírodě v roce 1951 se dostal do jedné soukromé sbírky v Indii.  Následně tygřík zplodil několik mláďat s nepříbuznou žlutě zbarvenou samicí. S jednou ze svých dcer měl pak čtyři bílá mláďata, která započala chov této ojedinělé šelmy. Ve volné přírodě se bílí tygři samozřejmě nevyskytují.

bílý tygr v Zoo Liberec

Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Bílá barva srsti zvíře opticky zvětšuje. A podle mě vypadají přesně jako ty huňatí plyšáčci, které tam prodávají jako suvenýr.

Pokud vyrazíte do Liberce, určitě vás dále upoutají místní sloni. Pardon. Slonice. Ta jménem Rání je dokonce nejstarší obyvatelkou zoo a přijela jako čtyřleté slůně v roce 1967 (!) z Kalkaty. Zřejmě i díky svému věku (a tudíž moudrosti) se snese s druhou slonicí. Jmenuje se Bala a má prý poněkud problematičtější povahu, takže bylo obtížné ji jinde začlenit mezi ostatní chované slony. A tak přišla do Liberce, kde si naštěstí se starší slonicí Rání hned porozuměla a dnes společně tvoří stabilní dvojici, kterou mohou návštěvníci obdivovat už několik let.


Vaše děti budou jistě nadšené z lachtanů, zvlášť pokud se vám podaří dorazit na krmení. Miláčkem je zejména nejmladší Amálka. Zajímavostí je, že jako mládě byla uměle dokrmovaná, protože neprospívala.
Toto úsilí popisuje zoolog Melichar slovy: „Umělý odchov u lachtanů není vůbec jednoduchý. Už jen uvaření náhražky za lachtaní mléko je složité. Museli jsme do něj mixovat ryby a přidávat různé vitamíny. Abychom tuto směs do mláděte dostali, museli jsme ji nalévat tlamou do žaludku prostřednictvím zavedené sondy. I když mládě bylo malé a zesláblé, byla u krmení nutná asistence čtyř lidí – jeden, který mládě drží, druhý dává do tlamy roubík, třetí zasouvá sondu do žaludku a čtvrtý co nalévá náhražku. Ze začátku jsme krmili jednou denně, ale po týdnu jsme zvýšili krmnou dávku a i denní frekvenci na dvounásobek. Po celou dobu přikrmování jsme mládě nikdy dlouhodobě neoddělili od matky a vždy zůstávalo v expozici se svým rodičovským párem.“ Až po několika měsících Amálka sežrala svou první rybu sama. Od té doby mládě prospívá a jeho aktivita je mnohem větší. Největší díl času nyní tráví plaváním s rodiči v bazénu.

Lachtani v Zoo Liberec
V areálu najdete samozřejmě řadu občerstvení, rozlehlé hřiště pro děti a nepostradatelnou kontaktní zoo, kde si vaši potomci mohou doslova osahat zvířátka, a již zmíněný prodej suvenýrů. Mně osobně se hodně líbí informační tabule u zvířecích výběhů, které nejen informují o aktuálních událostech (narození mláďat), ale tvoří jakousi naučnou stezku po světě zvířat. Zoo Liberec

Na která zvířata se ještě můžete mimo jiné těšit v Zoo Liberec:
Zoo LiberecZoo LiberecZoo LiberecZoo Liberec

Za odbornou spolupráci děkuji MgA. Barbaře Tesařové ze Zoo Liberec.
KONTAKT: www.zooliberec.cz
foto: Petr Macák

Přečtěte si také:

- Zoo Vyškov - dětský ráj to napohled
- Za jedno odpoledne uvidíte celý svět. Důvod, proč navštívit Zoo Plzeň
Uložit

Uložit

Reklama