Tamarín vousatý

Zoologická zahrada Ohrada se nachází nedaleko zámku Hluboká nad Vltavou, takže z mnoha míst můžete jeden z našich nejkrásnějších zámků přes přilehlou vodní plochu pozorovat. Pokud byste chtěli tyto dva objekty navštívit, naplánujte si to raději jako dvou denní výlet. K vidění je toho opravdu hodně. V zoo i na zámku...

Do zoo, která byla otevřena již v roce 1939, jezdím pravidelně a musím říct, že se v posledních letech rozrostla o řadu zajímavých nových expozic. Vybudováno bylo například vzdělávací centrum a průchozí voliéra Český les. S povzdechem si zde vždy vzpomenu na písničku Wabiho Daňka Stromy (Dýmem výfukovým zamlženej svět, uprostřed šňůry vozů pomaloučku vpřed, výlet rodinný se koná právě dnes, mý děti chtějí vidět, jak vypadá les. Už jsem byl s nima skoro všude a děti louděj': táto, kdy už ten les bude?). Tak tady jeden snad díky zoo bude...

RNDr. Roman Kössl, zástupce ředitele a vedoucí oddělení vzdělávání, k rozmachu zoo říká: „U mnoha druhů zvířat teprve postupně sestavujeme nové chovné skupiny a páry - takže i tady budou na sezonu novinky:

 • tygru ussurijskému Oliverovi jsme před Vánocemi dovezli ze Švédska partnerku
 • brzy přivezeme novou samičku losa evropského z Finska
 • do nových stepních expozic očekáváme dvě nové samičky gazely džejran, přijedou také z Finska z Helsinek (zatím máme taky jen pár a sameček potřebuje harém)
 • po několika letech se nám podařilo sehnat pro našeho kocoura roztomilé kočky pouštní samičku z Francie (ty jsou v malé africké expozici).“

A teď už se pojďme podívat na některé vybrané obyvatele:

Los evropský

Los evropský

Tygr ussurijský

Tygr ussurijský

Sysel

Sysel

Ovce ouessantská

Ovce ouessantská

Pelikán bílý

Pelikán bílý

Plameňák růžový starosvětský

Plameňák růžový starosvětský

Psoun prériový

Psoun prériový

Džejran

Džejran

Klokan rudokrký

Klokan rudokrký

Kočka pouštní

Kočka pouštní

Kolpík bílý

Pelikán bílý

Mláďata v roce 2015

Vzhledem k tomu, že zdejší zvířata jsou převážně z mírného pásu Euroasie, hlavní sezona mláďat se teprve čeká. Je tedy ten správný čas naplánovat návštěvu.

 • Těšit se můžete na pár exotických druhů, hlavně opic nebo poloopic: tamarín vousatý, tamarín pinčí, lemur kata.
 • Také klokani rudokrcí mají ve vaku nějaké mládě, občas už se objeví.
 • Narodila se už první jehňata od domácích ovcí ouessantských, kůzlata domácích holandských koz - jsou v dětském koutku, kde do jejich výběhu mohou děti chodit. „Opatrně na ta kůzlata - nechovat, neobtěžovat, povoleno jen dívat se a pohladit a dospělým nabídnout připravené krmení,“ vzkazují ze zoo.
 • Z našich (tedy divokých evropských druhů) jsou na světě první mláďata od kolpíků bílých, celá malá kolonie se ale činí dál, takže očekávají další.
 • Dále v zoo zaznamenali páření vlků, doufají rovněž v rysy ostrovidy i kočky divoké.
 • Brzy se narodí mláďata psounům prériovým (velmi oblíbená u dětských návštěvníků) a snad zase budou mláďata i u syslů obecných.

Není to s našimi druhy taková sranda - leckdy jsou pro chov i rozmnožování daleko větším oříškem než druhy exotické,“ uzavírá téma mláďat RNDr. Roman Kössl.

Nekrmte zvířata, prosím!

Nemohu nezmínit smutný příběh, jenž mají na svědomí neukáznění návštěvníci zoo, kteří dávali samičce losa evropského máslové sušenky - pro tohoto specializovaného listožravce naprosto nevhodnou stravu, která ho stála život. V tomto směru je třeba ohlídat zejména děti, které se chtějí o své svačiny se zvířátky podělit.

V zoo lze speciální „potravu“ pro některé druhy zakoupit, a tak děti nezůstanou o radost z krmení ošizeny. Navíc mohou mezi některé druhy vlézt a pohrát si.

Koza domácí holandská

Koza domácí holandská

 • A až budete chtít nakrmit sebe, využijte nabídky restaurace s přilehlým dětským hřištěm a výběhy pro domácí zvířata. A tak můžete pozorovat od kafíčka své potomky i zvířátka...

Kontakt:

www.zoohluboka.cz

foto: Mgr. Michaela Jerhotová

Přečtěte si také:

Reklama