Dnes vám napíšu něco více o zoologické zahradě, která je ve Dvoře Králové. Doufám, že se potom rozhodnete právě tuto ZOO navštívit.

Historie
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové byla otevřena v roce 1946. V té době byly nevelké klece a výběhy obývány především zvířaty z Evropy.
V roce 1953 se plocha ZOO dvakrát zvětšila a vznikl první tropický pavilon, úpravou původního palmového skleníku, jehož obyvateli se stali menší primáti a první lev Remus.
Od roku 1956 do roku 1964 byl zbudován sloninec, terárium a v ZOO přibyla další vzácná zvířata - tygři, lední medvědi, levharti, zebry, pakoně, pštrosi, klokani, šimpanzi a mandrily. Byly zbudovány výběhy pro kopytníky s příkopem, kde zvířata (muflony a kamzíky) mohli návštěvníci poprvé sledovat bez mříží a plotů.
Od roku 1965 až do roku 1983 byl ředitelem Josef Vágner, který prosadil myšlenku specializace ZOO na chov afrických kopytníků a zorganizoval osm expedic, jejichž cílem byl dovoz řady druhů a téměř 2 000 kusů kopytníků, ptáků, ale i plazů, šelem a primátů z Afriky. Dovezení kopytníci se stali základem unikátních a dnes světově cenných chovů. V té době byla postavena řada pavilonů, především pro kopytníky, s moderně řešenými výběhy, oddělených od návštěvníků pouze příkopy. Areál ZOO byl výrazně rozšířen, neboť její součástí se stalo údolí potoka Netřeby.
Mezi roky 1984 až 1996 se začalo používat sklo jako materiál dělící návštěvníky od zvířat, jež se osvědčilo u šelem, ptáků a drobných savců. Jako nový prvek se v ZOO objevilo používání dřevěných palisád, lemujících výběhy a zakrývajících nevzhledné okolí budov. Zároveň bylo téměř v celé ZOO odstraněno zábradlí a cesty byly lemovány labskými kameny. Neméně významným počinem bylo zahájení výstavby nového pavilonu nosorožců, jenž je pravděpodobně největší na světě a který byl především určen pro chov raritní severní formy nosorožce tuponosého a rozšíření chovu nosorožců dvourohých.
Od roku 1989 mají návštěvníci možnost procházet téměř celou zoologickou zahradou a v autobusech projíždět část ZOO, tzv. safari, kde jsou v letních měsících volně umístěni kopytníci a ptáci. Podařilo se dostavět neobvyklý pavilon Ptačí svět, mimořádnou expozici, ve které návštěvníci procházejí mezi volně vypuštěnými ptáky, drobnými plazy a savci.

Současnost
Dnes patří zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem k největším a nejkrásnějším zoologickým zahradám. Rozkládá se na celkové ploše 64 ha. Svým počtem více než 2 300 chovaných zvířat představuje největší ZOO v České republice. Specializací ZOO jsou africká zvířata, především kopytníci - žirafy, zebry, antilopy, nosorožci, buvoli. Dále pak šelmy - gepardi, tygři, psi hyenoví, hyeny a primáti - orangutani, gorily, šimpanzi, guerézy a z ptáků pštrosi, marabu, supi, pelikáni, plameňáci včetně řady tropických druhů v pavilonu Ptačí svět a další. Z plazů jsou to především krokodýli a ještěři, z ryb velké tropické sladkovodní druhy a ryby korálového útesu v pavilonu Vodní světy.

V létě je otevřeno tzv. SAFARI, které ve dvou částech - pěší a průjezdné autobusem - představuje tyto druhy v prostředí a společenství velmi podobném přirozeným podmínkám. Zvířata ostatních světadílů jsou umístěna v takzvané klasické části ZOO, kde jsou v unikátních expozicích představována v prostředí svého přírodního biotopu, například les tygrů, savana gepardů, tropická řeka, živý korálový útes.

Celoročně je rovněž otevřena unikátní galerie vývoje života na zemi světoznámého malíře Zdeňka Buriana.

Bohatou nabídku zboží s tématikou zvířat a přírody nabízí ZOOshop SERENGETI i prodejní oddělení v galerii. V roce 1999 otevřená restaurace „U Lemura“ je místem příjemného posezení a občerstvení s výhledem na hravé lemury kata.

Do vstupného je zahrnuta prohlídka všech expozic ZOO, galerie, sledování představení, návštěva WC, v létě navíc projížďka po Safari. Proto je vstupné pro letní sezónu odlišné.

Otevírací doba
ZOO je otevřeno denně v průběhu celého roku od 9 hodin. Zavírací hodina se liší podle typu sezóny a také dle aktuálních povětrnostních podmínek. Minimálně je otevřeno do 15 hodin, v plné sezóně pak do 18 hodin.
Večerní safari : 1.7. – 1.9. od 19h30 – 21h30 hod.

Vstupné pro rok 2003
V sezóně platí dospělí 100 Kč, děti od šesti do patnácti let, studenti a důchodci platí 65 Kč, děti od tří do šesti let 25 Kč, děti od jednoho do tří let 10 Kč a psi 15 Kč.
V mezisezóně (duben – polovina května, říjen) není otevřeno safari a vstupenky pro dospělého vyjdou na 80 Kč a další vstupenky na 50, 25, 10 a 15 Kč.
V zimě platí dospělí 60 Kč, dále 35, 20, 10 a 15 Kč.

Parkovné vás vyjde na 50 Kč. Parkoviště je přímo u vchodu a vedení ZOO vás upozorňuje, že si máte dát pozor na jiné, dražší – privátní parkoviště.

Více o hlavních expozicích jsme uvedli v článku Tři světy v jedné ZOO ze dne 12. 6. (pozn. red.).

Informace jsou čerpány z oficiálních stránek ZOO (http://www.zoodk.cz)