Co že to ta „mlha“ je? Tento výraz nemá lékařskou definici. Pro některé lidi to může být nepříjemné bzučení a ospalost, zatímco pro druhé nálada, zapomnětlivost, rozptýlení, únava nebo dokonce pocity frustrace. Možná si myslíte, že pár energetických drinků vás zase postaví na nohy, ale chyba lávky. Raději mozek podporujte správnou stravou.

shutterstock-543841303.jpg

Omega 3 – mastné kyseliny

Co jíst: ančovičky, losos, makrela, sardinky, čerstvý tuňák
Ryby, to je jídlo pro mozek! Už jako malé děti jsme musely pít rybí olej, teď v tom můžete vesele pokračovat nebo zařadit tuto dobrotu alespoň jednou až dvakrát týdně do svého jídelníčku.
Existuje mnoho výzkumů mastných kyselinách, které mají ochrannými vlastnostmi pro naše duševní zdraví a zdraví srdce. Sloučeniny omega 3 – mastných kyselin snižují zánět a stávají se součástí membrán mozkových buněk, což zvyšuje jejich pružnost a plynulost. To pomáhá při přenosu chemických signálů z buňky do buňky a udržuje nás v dobrém stavu.

Protein k snídani

Co jíst: vejce, ořechy, jogurty, maso, tofu, zeleninu
Při výběru snídaně většinou vítězí sladké kaše nebo jiné sacharidové pokrmy. Dostatek bílkovin bychom ale do svého těla měly dostat hned po ránu.
Protein je tvořen esenciálními aminokyselinami, které jsou základními prvky našich svalů, orgánů, krevních buněk a hormonů. Poskytují nám pohonné hmoty a pomáhají regulovat naše hormony. Proteiny pomáhají vytvářet naše neurotransmitery, jako jsou serotonin a dopamin, které řídí naši náladu, duševní pohodu a paměť. Proto potřebujeme bílkoviny pro zdravý a fungující mozek po celý den.

Vitamin B

Co jíst: špenát, fazole, celozrnný chleba, vejce, mléko, zelená zelenina
Například: K snídani si udělejte zeleninovou frittatu nebo třeba míchaná vejce na toastu.
Vitamin B je skvělý plnohodnotnému „napájení“ našeho mozku a těla, aby pracovalo na přeměně živin na použitelné palivo. Je velmi důležitý pro paměť, přemýšlení i lepšímu zvládáníí stresu.