manzele-Bartosovi-seznam.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem Muzea kutnohorské čokolády a čokoladovny 

Muzeum kutnohorské čokolády bylo založeno v roce 2016 a pyšní se jedinečnou expozicí, která je věnována právě dějinám kutnohorské čokoládovny.

Historie čokoládovny

Čokoládovna Koukol a Michera vyvážela svou čokoládu Lidka do celého světa. Na jejích výrobcích si pochutnávala dokonce sama švédská královna či T. G. Masaryk. Netrvalo dlouho a Lidka získala zlatou medaili na světové soutěži čokolád (a to dokonce dvakrát za sebou).

V roce 1948 ale došlo ke znárodnění firmy a tím k jejímu postupnému úpadku. O deset let později čokoládovna zanikla.

A jak je to se slavnou čokoládou dnes? 

V roce 2018 (100 let od založení a 60 let od uzavření) byla ovšem výroba této světoznámé čokolády opět obnovena! A to v počtu pouze dvou zaměstnanců, Lady Bartošové a jejího manžela Pavla. Manželé koupili licenci Lidky a slavná čokoláda nedlouho poté dostála svého jména.

Lidka-2.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem Muzea kutnohorské čokolády a čokoladovny 

Pouhý půl rok od obnovení výroby totiž zaválela na Academy of Chocolate v Londýně a vyhrála první bronzovou medaili. A v roce 2022 si už z mezinárodní soutěže International Chocolate Awards odnášela čtyři bronzové, tři stříbrné a dokonce jednu zlatou.

Na čokoládě si můžete pochutnat i vy, a to přímo v muzeu. Současně budete mít možnost prohlédnout si unikátní exponáty jako staré reklamy, dózy od bonbonů a krabičky od čokolád, fotografie z výroby nebo dokonce i dochované čokolády a kakaa.

Muzeum má otevřeno každý den, sedm dní v týdnu včetně svátků, a to od 10:00 – 12:00/13:00 – 17:00. Tak se stavte!

Zdroj info: chocomuseum.cz, instagram@chocomuseum, kudyznudy.cz, wikipedie.cz, magazin.aktualne.cz