Pavlína se narodila mamince sociální pracovnici, takže od mala od mámy slyšela, jaké to v práci je a také byla vždy vedená k pomoci druhým. Vždy jí bylo vštěpováno, že musí za každou cenu pomáhat, zejména starým a nemocným a podle toho se také chovala.

646f3812339ffobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Bylo jasné, že půjdu studovat sociální školu. K mamce jsem chodila každé léto na brigádu a rozvážela obědy a pečovala o staré a nemocné. Vždycky mě to naplňovalo, a to mi bylo teprve 15. Už v tu dobu jsem věděla, čím se chci živit. I když bylo jasné a věděla jsem od mamky, že plat nikdy nebudu mít nijak vysoký, důležitější pro mě bylo, jak se u práce cítím a ten pocit naplnění.”

Pavlína vystudovala dokonce vysokou školu sociální a i přes své vysoké vzdělání šla pracovat do Alzheimer centra. „Když se to dozvěděla mamka, byla na vážkách. Moc dobře věděla, jak náročná tam práce je a že to není pro každého. Nikdo tam nevydržel déle jak pět let. Myslela si, že půjdu v jejích šlépějích a také budu pečovat, ale ne o takto nemocné. Řekla mi na to svůj názor, ale nechala to na mně.”

Pavlína pracuje na stejné pozici od ukončení školy až doteď a s odstupem času dokáže říct, že to byla chyba. „Měla jsem si to jen vyzkoušet a jít od toho pryč. Jenže já jsem se v tom doslova viděla a teď odtamtud nedokážu odejít. Jsem na těch lidech závislá a trávím tam veškerý svůj čas, někdy i volný. Je mi těch lidí líto a zároveň jsem si k nim vytvořila vztah, takže je beru jako svoji rodinu.”

Nemá přítele, ani děti, protože s ní nikdy žádný muž moc dlouho nevydržel. Vadil jim až přílišný zájem o nemocné a cítili, že jsou na druhém místě. „Ano, mám ty ubohé nemocné lidi na prvním místě, protože si to zaslouží. Zároveň vím, že jsem přišla o osobní život a pravděpodobně za to může moje práce. Nedokážu s tím nic dělat, na radu mamky jsem na chvíli odešla, ale nezvládla jsem fungovat. Potřebovala jsem zpátky, tam je totiž moje útočiště a cítím se tam v bezpečí. Paradoxně. Někdo si myslí, že jsem blázen, ale já se tam vážně cítím moc dobře. Nemám kamarády v mém věku, mí klienti jsou mí kamarádi. Vím, je to špatně, ale já s tím nic nedokážu udělat.”

„Na jednu stranu mě to trápí, moji mamku možná víc, protože si to vyčítá, ale já jsem vlastně spokojená. Cítím, že není cesty zpět a ani nikam jít nechci. Můj osobní život je v troskách, ale nemůžu si pomoct. Je to něco za něco a já obětovala tohle,” zakončuje Pavlína.

Zdroj: respondentka Pavlína

Čtěte také:

Reklama