wc

Já ano. Máme ho na chalupě. Velký, napevno instalovaný, který lze vynést až po několikaměsíčním používání. Vyměnili jsme ho za suchou kadibudku, nad kterou se celé léto snášely roje much.

Vesnice, kam jezdím na chalupu, totiž nemá kanalizaci. Pod chodníčky vede jen svod dešťové vody z okapů, do kterého má sice mnoho lidí načerno připojen i soukromý odpad, ale místním to projde daleko snáz než „lufťákům“, zvláště nenáviděným zazobaným Pražákům. Já ale jako taková zřejmě nebudu mít nikdy šedesát tisíc na vykopání vlastní žumpy, takže mám od loňska chemický záchod. Nadšena z něj jsem i nejsem.

Nespornou výhodou je větší hygiena než suchá kadibudka, která v letních vedrech „voněla“ na dvorku za sborového bzukotu muších hodovníků. Po její likvidaci se z venkovského dvorku stala hezká zahrádka s venkovním posezením a ohništěm na buřty.

Nevýhodou chemického WC je bezesporu péče o něj. K toaletě totiž musíte přikoupit kanystr s rozkládací chemikálií, která se při prvním použití po vynesení rezervoáru musí v jistém poměru s vodou nalít do nádrže. Splachujete pak vlastně celou dobu stejnou „vodou“ a z estetického hlediska to není nijak lákavý pohled. Musím také konstatovat, že ani tato chemikálie nevoní, leč mimo nás ani hmyzu, tudíž lesklé masařky odlétají na hostinu jinam. Pro správnou funkci se musí udržovat ve fekální nádrži dostatek tekutého obsahu. Pokud se používá WC jen pro velkou potřebu, musí se více splachovat.

Také je výrobcem doporučován speciální toaletní papír, který se snáze rozkládá, ale my například používáme papír běžný a všechno funguje, jak má.

V nabídce jsou chemické toalety všech možných velikostí, obsahů a úrovní. Od jednoduchých přenosných, které vydrží jen pár dní (pak se musí rezervoár vynést a vyčistit). Ty se hodí na kempování či do obytných pojízdných přívěsů. Nejlevnější pořídíte už od 1500 korun.

Pevné velké toalety lze použít jako náhražku běžného splachovacího záchodu tam, kde není vybudován odpad ani fekální jímka. V tomto případě platí pravidlo, že čím větší, tím lepší, záleží na počtu lidí a délce pobytu. Existují toalety, které vydrží přes celou letní sezonu a stačí je vynést až na podzim, těsně před tím, než chalupu zazimujete. Jejich cena se pohybuje od 7 do 20 tisíc korun.

Reklama