Projekt Čistá kůže bourá tabu kolem lupénky, upozorňuje na široký rozsah možností léčby a snaží se usnadnit život všem, kteří se s nemocí potýkají.
V České republice se s lupénkou potýká zhruba 200-300 tisíc lidí, z toho přibližně 80 % trpí tzv. ložiskovou formou lupénky, která způsobuje červené skvrny na kůži a doprovází jej také bolest a svědění. Průběh je u každého z pacientů různý, zkušenosti postižených jsou proto velmi individuální.
blobid0.jpg

Na cestě k léčbě lupénky je velice důležitá návštěva specialisty, v tomto případě dermatologa. Ten má rozsáhlé znalosti a přehled o možnostech léčby a může pacientům výrazně pomoci. Prvořadé je mluvit o všech stránkách života s lupénkou otevřeně a zmínit všechny dopady na běžný život, což může být pro člověka trpícího lupénkou velice stresující. Jak se v klidu a dobře připravit na návštěvu dermatologa radí portál www.cistakuze.cz.  Pacient by si měl před první dermatologickou prohlídkou sepsat, jak se onemocnění projevuje v průběhu dne, týdne nebo roku. Měl by si také vyfotit postižená místa, která jsou nejvíce vidět, nebo která ho nejvíce zatěžují. Během návštěvy je velice důležité všemu, co říká lékař, rozumět. Není od věci si průběžně informace zaznamenávat. Cílem rozhovoru s lékařem je nalézt tu správnou cestu. Při doporučení vhodné léčby zvažuje dermatolog množství různých faktorů, například typ lupénky, jak velkou část kůže lupénka zasahuje, jak závažné jsou její příznaky, do jaké míry ovlivňuje pacientův každodenní život, celkový zdravotní stav a další individuální faktory. V současnosti mají lékaři k dispozici tři hlavní možnosti léčby - lokální léčbu ložisek, fototerapii a systémovou biologickou léčbu.

Právě biologická léčba je vhodná pro komplikované případy, které se díky ní dostanou dlouhodobě pod kontrolu. Nákladná moderní terapie sice není vhodná pro každého, přínosná je především pro mimořádně těžké případy. Biologická léčba může být předepsána pouze ve specializovaných dermatologických pracovištích, kterých je v České republice celkem osmnáct, jejich přehled také naleznete na www.cistakuze.cz.

Zdarma k dispozici i dotazník, který si mohou pacienti doma vyplnit ještě před návštěvou lékaře.