To platí i pro ty, kteří věnují úkolům mnoho času ve snaze mít dokonalý výsledek. Ať už jste v jedné nebo druhé skupině, budete potřebovat stopky.

Odpovězte si na otázku
Co je podle vás lepší?
·         Uklízet 10 minut a mít to na 90 procent,
·         nebo kvůli 100 procentům protáhnout úklid i na hodinu?
Pokud jste perfekcionista, pravděpodobně si tak krátký úklid neumíte představit. Za 10 minut přece nemůže být uklizeno pořádně, myslíte si. Profesionální prokrastinátoři si zase přerušují nepříjemné činnosti kontrolováním Facebooku, hraním se psem, sledováním několika dílů seriálu… a jejich úklid se protáhne klidně na půl dne. Je na čase zahýbat se svým time managementem.
5c519a3006282obrazek.png

Dejte si deadline!
Parkinsonův zákon říká, že ve skutečnosti budeme mít práci hotovou za takovou dobu, jakou si na ni vyhradíme. A co je nejdůležitější: výsledek přitom téměř neutrpí!
V praxi to vypadá třeba tak, že když jako pracovník dostanete úkol, který máte odevzdat do 3 dnů, vypracování vám zabere 3 dny. Pokud máte termín do jednoho dne, stihnete to do jednoho dne. Otázkou je, jestli ten výsledek, na kterém jste dělala 3 dny, bude třikrát kvalitnější. Právě, že nebude.  

Až budete uklízet, vezměte si k tomu stopky
Pojďte to vyzkoušet! Určitě máte stopky v mobilu.  
1.       Nastavte si na stopkách 10 minut nebo podobně šibeniční čas. Můžete i více, ale nepřežeňte to. Cílem je, abyste neměla žádný prostor pro reakce na různá vyrušení nebo pro snahu o dokonalost.
2.       Odstartujte odpočítávání a uklízejte, jako by vám šlo o život.
Budete překvapená, že vaše obvyklé činnosti se opravdu dají stihnout za zlomek času. Ano, nebude to dokonalé, ale dost dobré a hlavně efektivní!

Časový pres pomáhá i při kreativní práci
Potřebujete něco napsat, ale brzdí vás dlouhé přemítání nad tím, jaké podání bude „úplně nejvíc nejlepší“? Nastavte si 20 minut a pište, až se vám bude z klávesnice kouřit, bez ohledu na to, jestli je váš výtvor dost dobrý nebo ne. Nekontrolujte po sobě každou formulaci, slovosled ani čárky. To uděláte až potom, co vyprší čas. Text tak bude hotový rychleji, než když se ho budete snažit napsat perfektně od prvního písmena.
5c519a90500dfobrazek.png

Stopky vám pomůžou i v případě, kdy ze sebe potřebujete vydolovat nějaký nápad, a je jedno, jestli jde o psaní, malování, jakýkoli projekt… Nastavte čas a zapisujte si vše, co vás napadne.

Reklama