Není to ještě tak dávno, kdy se na obrazovkách proháněli modří skřítci v bílých kalhotách s bílou čapkou na hlavě, kteří obývali domky uvnitř hub. Nyní si na pomyslném dortu mohou sfouknout celých 50 svíček. O kom je řeč? Ano, jsou to staří dobří Šmoulové, kteří poprvé spatřili světlo světa 23. října 1958.

Možná nevíte, že Šmoulové byli vytvořeni pouze jako vedlejší postavičky v jiném kresleném příběhu. Šmoulové - ve francouzském originále „Les Schtroumpfs“ - se poprvé objevili ve slavném komiksovém časopise Le Journal de Spirou. Jejich „otcem“ je bruselský rodák Pierre Culliford, jehož veřejnost zná spíše pod pseudonymem Peyo.

Během osmdesátých let na Šmoulech pracovali tvůrci v americkém studiu HannaBarbera, vznikl nový animovaný seriál, který čítal více než dvě stě padesát částí. Téměř každý příběh vyprávěl, jak se skřítkové potýkají se zlým čarodějem Gargamelem a jeho kocourem Azraelem. Určitě si vybavíte hlas taťky Šmouly, kterého namluvil Vlastimil Brodský, Šmoulinku, jíž propůjčila svůj hlas Jitka Molavcová či alespoň titulní píseň v podaní Hany Zagorové.

Na konci osmdesátých a začátku devadesátých let se u nás objevila hotová šmoulí mánie. Motivy modrých skřítků se objevily na oblečení, školních pomůckách a dokonce i na nádobí. Přestože je éra jejich největší slávy neodmyslitelně pryč, stále šmoulí byznys hýbe světem. Stejně jako ostatní „kolegové z branže", jako například Astérix nebo Mickey Mouse, mají i Šmoulové vlastní zábavné parky.

Šmoulí poprvé

  • V kinech se Šmoulové poprvé objevili v roce 1965 v černobílém snímku.
  • První snímek z dílny amerických tvůrců se na obrazovkách ve Spojených státech objevil v září roku 1981.
  • Na československé obrazovky se dostali v průběhu osmdesátých let.
  • Deska se Šmoulími písničkami se na pulty dostala před listopadem 1989 a v obchodech se po ní jen zaprášilo.
  • Belgie, Nizozemsko a západní Německo prožívají Šmoulí mánii již v sedmdesátých letech.


Vzpomínáte?

Reklama