Alergie na mléko
Alergie na mléko je u dospělých vzácná, u kojenců a dětí se však jedná o jednu z nejběžnějších alergií. Alergickou reakci vyvolávají mléčné bílkoviny. Příznaky se objevují velmi rychle po konzumaci mléčných výrobků a mezi ty nejčastější patří kromě průjmu a nadýmání také svědivé vyrážky na pokožce, astma, atypická dermatitida a v extrémních případech i anafylaktický šok. Ve většině případů naštěstí alergie u dětí vymizí do jejich 10 let.

6242c9d74d147obrazek.jpg

Dieta pro osoby s alergií na mléko
Lidé trpící alergií na mléko se musí úplně vyvarovat veškerého mléka a mléčných výrobků. Dnes je již k dispozici široká nabídka rostlinných alternativ, které dokážou mléko, smetanu, jogurt i sýry nahradit. Mléčné výrobky bez laktózy jsou ale pro osoby s alergií na mléko nevhodné.

Co je intolerance laktózy?
Zatímco u osob s alergií na mléko vyvolávají reakci mléčné bílkoviny, u lidí s intolerancí laktózy je spouštěčem laktóza. V jejich těle buď zcela chybí enzym laktáza, nebo jej tělo vyrábí v nedostatečném množství, a proto tělo laktózu obsaženou v mléce nedokáže zpracovat. Laktóza pak střevem prochází nestrávená, což způsobuje množení bakterií. Typické příznaky jsou nadměrná žízeň a různé trávicí obtíže, jako průjem, nadýmání nebo bolesti břicha.

Dieta při intoleranci laktózy
Na rozdíl od osob s alergií na mléko si mohou lidé s intolerancí laktózy vybrat z celé řady různých mléčných produktů bez laktózy. Je nezbytné vynechat potraviny s vysokým obsahem laktózy (plnotučné mléko, zmrzlinu vyrobenou z mléka, čerstvé sýry atd.). Namísto plnotučného mléka je možné používat mléko bez laktózy nebo sójové mléko, které je k dostání téměř v každém supermarketu. Tito lidé navíc dobře snášejí i mnoho mléčných výrobků, jako jsou například tvrdé sýry, protože jejich obsah laktózy je přirozeně nízký.

6242c9e22e977obrazek.jpg

Celiakie a laktóza
Možná jste se setkali s někým, kdo má nově diagnostikovanou celiakii a navíc se musí vyhýbat i laktóze. To je způsobeno poškozením sliznice tenkého střeva, v řadě případů však může intolerance laktózy časem vymizet.

Jak dodržovat bezmléčnou a bezlepkovou dietu s chutí
Celou řadu chutných potravin bez laktózy a lepku přináší značka Schär. Sladké potěšení nabízí oblíbený mléčný řez Milk Cake bez lepku a laktózy, který ocení děti i dospělí. Na výběr je i z mnoha dalších výrobků, včetně chlebů, sušenek, těstovin či bezlaktózové pizy.

6242c9b5e1981obrazek.jpg

Sledujte facebookovou stránku Schär a nenechte si ujít žádnou z mnoha plánovaných kreativních soutěží o skvělé ceny.

Více inspirace najdete na stránkách www.milkcake.cz
6242c977d6087obrazek.jpg