Na parkoviště s označením P + R (Park and Ride) jsme si už zvykli, cizí nám není už ani takzvané K + R (Kiss and Ride) stání. Slyšeli jste už ale o B + R parkovištích?

Záchytná parkoviště B + R jsou určená pouze cyklistům. Ano, tušíte správně, že se pod zkratkou skrývá „Bike and Ride“. Zbrusu nové teď vyrostlo u nádražní budovy v Klánovicích u Prahy. Je určeno pro obyvatele okolních satelitních městeček, kteří dojíždí do Prahy, a k dopravě ze svého bydliště na nádraží používají jízdní kolo. Řadě z nich se ale doposud stalo, že při návratu zpět na nádraží ho tam našli jenom část nebo tam nebylo vůbec.

cyklistka

Zdroj foto: Shutterstock

kolaklanovicePrávě pro zamezení krádeží, a tím i zvýšení počtu lidí používajících na část cesty jízdní kolo, bylo rozhodnuto o vybudování tří celoprosklených cyklopřístřešků o celkové kapacitě 30 kol, které díky své průhledné konstrukci, spolu s budovaným kamerovým systémem, umožňují dokonalý přehled o pohybu a činnosti osob uvnitř. Dále je zde k dispozici 8 cykloboxů na celkem 16 jízdních kol (2 kola v jednom boxu), které před nenechavci bezpečně ochrání uvnitř uzamčená jízdní kola vč. příslušenství.

„Jedná se o pilotní projekt, který zde byl realizován i díky zájmu městské části a pevně věřím, že se brzy rozšíří i na další lokality,“ uvedl předseda Komise pro cyklodopravu RHMP Stanislav Kozubek.

„O smysluplnosti celé této akce svědčí už samotný fakt, že stání na kola byla postupně obsazována již během výstavby a také neutuchající zájem kolemjdoucích o možnost použití právě montovaných cykloboxů,“ dodal náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Možná jste netušili, že B + R můžete využít také na záchytných parkovištích P + R, kde je doplňkovou službou. Cyklisté zde mohou odstavit v otevírací době svá jízdní kola ve stojanech zdarma.

Zdroj foto: Technická správa komunikací Praha

Reklama