Nejčastěji se setkáváme s modrými nádobami na tříděný papír, žlutými na vytříděný plast a zelenými na sklo. Čím dál častěji se ale objevují i oranžové nádoby a šedé kontejnery. Víte, jak je správě využívat – co do nich patří, nebo naopak nepatří?

Oranžový kontejner na tříděný odpad
Do oranžového kontejneru patří jednoduše řečeno nápojové kartony – speciální obaly na nápoje. Ty jsou specifickým druhem odpadu – patří do skupiny tzv. kombinovaných obalů, které většinou třídíme do směsného odpadu (např. obaly od koření, instantních jídel, kávy apod.), ale u nápojového kartonu se jedná o výjimku a patří třídit do oranžových nádob. Proč?
Nápojové kartony udržují mléčné produkty, džusy a další nápoje hezky čerstvé klidně několik týdnů i měsíců. Proto jsou obaly jsou vyrobeny z několika vrstev různorodých materiálů – jde o kombinaci papíru a plastu, u trvanlivých výrobků (UHT) nechybí ani vrstva z hliníku.
Základ všech obalů z nápojového kartonu tvoří z více než 75 % kvalitního papíru, a právě kvůli značnému množství kvalitních papírových vláken, má smysl nápojové kartony třídit a recyklovat.
Však jen za loňský rok jsme tříděním papíru zachránili přes 2 200 000 stromů, ze kterých se papír vyrábí!
Nápojové kartony ale nemusí díky jejich vytřídění a recyklaci posloužit opět pouze k výrobě papíru – mohou se z nich stavět i domy!

Věděli jste, že se právě z recyklátu nápojových kartonů vyrábějí lisované stavební desky? Na jeden takový rodinný domek stačí cca 30 000 kusů kartonů. Pokud tak budeme společným úsilím nápojové kartony správně třídit, dalo by se z nich postavit klidně i celé městečko!

Šedý kontejner na tříděný odpad
Čím dál častěji se můžeme setkat také s šedými kontejnery, které jsou určeny pro třídění kovového odpadu. A co do nich patří?

Jednoduše řečeno kovy. Ale zdaleka ne všechny! Pojďme se podrobněji podívat, co můžeme třídit do šedého kontejneru a co už tam nepatří.

Co můžeme třídit do šedého kontejneru?

 • Prázdné plechovky od nápojů a konzervy;
 • kovové uzávěry, víčka;
 • kovové obaly od aerosolů či zapalovačů (nádobky od antiperspirantů, laků na vlasy, šlehačky atp. (obaly musí být kompletně vyprázdněny, ve větším množství patří do sběrného dvora nebo do sběrny surovin);
 • co nejdůkladněji vyprázdněné tuby;
 • alobal;
 • alobalová víčka;
 • prázdné hliníkové obaly od potravin (zde pozor na obaly spojené s dalším materiálem – nepatří tam např. sáčky od kávy, instantních jídel, koření apod.);
 • ostatní drobné kovové předměty z domácnosti.

A jaké materiály do kontejneru na kovy nepatří?

 • Tuby se zbytky obsahu, zejména pak s obsahem nebezpečných látek;
 • baterie;
 • obaly od motorových olejů a pohonných hmot;
 • obaly od barev, případně chemických a nebezpečných látek.


Pokud se budete řídit tímto jednoduchým návodem, chybu určitě neuděláte. Pokud však chcete mít stoprocentní jistotu, můžete se naučit recyklační symboly kovů, které vám pomohou vždy přesně určit, kam který z nich patří.

Třídit odpad má smysl – a není to žádná věda. Nevěříte? Podívejte se na web Samosebou.cz, který vás světem třídění provede zábavnou formou.

 

Reklama