Děsíte se žraloka nebo létajícího ptáka? Není vám příjemné, když vám sedne na rameno papoušek? Možná  trpíte fobií ze zvířat!

Galeofobie

Strach z mořských ryb, zejména žraloků. Tato fobie nabyla globálních rozměrů po roce 1975, kdy měl premiéru film Čelisti. Řecké slovo galeotes označuje mořskou rybu.

Orniotofobie

Chorobný strach z ptáků. Řecký výraz pro ptáka je ornis, odtud tedy pochází název této fobie.

Pteronofobie

Chorobný strach z peří či spíše polechtání pírkem. Název této fobie je odvozen z řeckého slova pteron, křídlo.

Ostrakonofobie

Pojmenování strachu z korýšů vzniklo na základě řeckého slova ostrakon, což znamená střepinu či tabulku, na niž se psalo; zoologicky pak jde o pevnou hmotu tvořící žebra korýšů.

Alektorofobie

Označení chorobného strachu ze slepic či kuřat vzniklo z řeckého výrazu pro kohouta – alektor. Tato fobie se vztahuje nejen k živým či mrtvým jedincům, nýbrž i ke slepičím vejcím.

Ichtyofobie

sexIchtys znamená řecky ryba, a tak uvedený výraz označuje chorobný strach z ryb.

Když si vzpomenu na jednu pohádku, pak fobie z peří může být celkem opodstatněná třeba u čerta. Jinak fobie ze žraloků, proč ne? Mnoho dokumentů a hlavně světových trháků líčí tyto zajímavé tvory jako ukrutně krvelačné vrahy zvířecí říše, kteří se nerozpakují rozžvýkat loď, jen aby si na nás smlsli. Přitom jim ve skutečnosti vůbec nechutnáme a většinou nás nežerou.

U drobných korýšů a podobných potvůrek jde myslím hodně o počet nohou, protože člověka děsí, že tvor je mnohonohý víc než jeho vzhled. Tak je to například u pavouků.

Žádná fobie ale není pro legraci. Člověk je v takovém stavu zcela bezbranný a mozkem si nelze pomoci. Jde to zcela mimo logiku a racionální uvažování.

Z čeho máte strach vy?