Název asijské hry go jsem dříve vyplňovala jen v křížovkách. Jinak jsem o této populární deskové hře moc nevěděla. Znáte ji? Musím říct, že je to docela zajímavá záležitost.

O go se říká, že je to hra císařská. A proč? Podle jedné legendy ji totiž vymysleli na čínském císařském dvoře. Čínský císař Jao asi před 4 tisíci lety nařídil svému rádci, aby vymyslel hru, která by pomohla rozvíjet myšlení jeho duševně zaostalému synovi. Ale je tu i jiná legenda o dřevorubci, který šel do hor na dříví a spatřil dva starce, jak hrají go. Když dohráli, rozplynuli se a dřevorubec zjistil, že během partie uplynuly desítky let. Podle toho usoudil, že to byli bohové...

goDeska pro hru go - na ní se skládají bílé a černé kameny

Historie go

Ať už to bylo jakkoliv, jisté je, že go je nejstarší desková hra na světě, vznikla před 4 tisíci lety v Číně, pak se dostala do Japonska, kde byly kolem roku 1600 založeny školy, a tím se z go stala profesionální záležitost. Rozšířila se do Evropy i Ameriky a v 60. letech minulého století se začali scházet první hráči go i u nás. Dnes se go hraje v klubech po celé republice, aktivních hráčů je několik set, ale další tisíce lidí hrají go doma. Češi jsou v posledních letech v Evropě velice úspěšní.

Zvlášť vloni, v „roce Draka“, zažilo české go velké úspěchy. Mistrem Evropy 2012 se stal Jan Šimara, juniorským Mistrem Evropy do 20 let pak Lukáš Podpěra a jediný bod dělil od zlata na ME také český párový tým Klára Žaloudková - Jan Hora. Letos v srpnu, v „roce Hada“ se koná v Praze - Průhonicích Mistrovství světa juniorů v go, snad tu čeští hráči opět zabodují.

go

Úspěšná hráčka v párovém go Klára Žaloudková

U nás existuje Česká asociace go (ČAGO), která vznikla v roce 1990 a sdružuje hráče a příznivce, propaguje a vyučuje go a také organizuje turnaje.

Jak se hraje go?

Go se hraje na desce podobné šachovnici, začíná se s prázdnou deskou, na které hráči postupně budují své pozice. Hra má jednoduchá pravidla, ale velké množství kombinací, takže je pokaždé jiná. Každý hráč musí pomocí kamenů vybudovat své vlastní území. Cílem hry je harmonie rozumu, strategie a intuice, ne každý je tedy schopný se tuto hru naučit. Důležité je také soustředění, bleskové rozhodování a dovednost využít předchozích zkušeností. Go má tedy pozitivní vliv na rozvíjení obou hemisfér mozku.

Pokud si myslíte, že go je podobná šachům, není to pravda. Cílem šachových figurek je zničit nepřítele, naopak go se orientuje na tvoření a budování území, všechny kameny tu mají stejnou hodnotu. Cílem je tedy překonávat nepřítele v sobě a dosáhnout umění prosadit se proti soupeři na druhé straně hrací desky „gobanu“.

go

Chcete si zkusit hrát go? Máte několik možností.

  • Na Bambiriádě v Praze 25.–26. 5. bude i stánek s Go, kde si zájemci budou moci go vyzkoušet a získat další informace.
  • Zkuste některý klub v místě vašeho bydliště, seznam i mnoho dalších informací a kontaktů je na webu www.goweb.cz, případně na mailech president@goweb.cz nebo hricova.go@gmail.com.
  • Případně si můžete koupit hru domů, ty nejjednodušší desky stojí kolem 100 Kč.

V našem magazínu Žena-in pro vás chystáme další zajímavé články o této hře!

Zdroj a fotky: ČAGO

Psali jsme v magazínu:

Reklama