Zinek při perorálním podání blahodárně ovlivňuje naši celkovou imunitu. Potvrdily se ovšem též výborné účinky zinku při lokální aplikaci. Příkladem může být užívání zinku ve formě v ústech rozpustných pastilek - Bioaktivní Influ-Zinek (zinek je zde obsažen ve velmi dobře vstřebatelné formě glukonátu zinečnatého), kdy bylo prokázáno nejen zvýšení místní nespecifické imunity buněk sliznice dutiny ústní a nosohltanu, ale též aktivní boj iontů zinku s původci nachlazení či chřipky.

 

Řada studií skutečně potvrdila, že pastilky se zinkem - pomalu se rozpouštějící v ústech - při preventivním podávání pomohou až v 90 %  případů zabránit vzniku nachlazení či chřipky v rizikovém období. Pokud je zinek užíván již v době prvních příznaků nachlazení (rýma, kašel, škrábání v krku, bolesti hlavy či ucpaný nos), dokáže snížit dobu trvání nachlazení až na polovinu a výrazně redukuje též intenzitu tohoto nepříjemného onemocnění (to se prokázalo mimo jiné na nižším počtu spotřebovaných kapesníků u skupiny lidí užívajících v ústech rozpustné pastilky se zinkem).

 

            Pastilky se zinkem, které se volně rozpouštějí na sliznici dutiny ústní, způsobují tři efekty:

 

Zaprvé zvyšují nespecifickou imunitu buněk dutiny ústní i nosohltanu, které poté lépe odolávají eventuální infekci.

 

Druhý efekt zinku v boji proti nachlazení je založen na soutěžení iontů zinku s tzv. intercelulárně adhezivní molekulou (např. ICAM-1) o vazebná místa na viru (např. rhinoviru). Vezměme si příklad: Původci nachlazení bývají až z 50 % rhinoviry. Ty potřebují ke svému pomnožení somatickou buňku (úst či nosohltanu). Na tuto somatickou buňku se musí nejprve navázat. Navázání rhinoviru na buňku umožňuje tzv. intercelulární adhezivní molekula (z 90 % jde o tzv. ICAM-1). Ovšem vazebná místa („kaňony“)  rhinoviru mohou navázat buď ICAM-1 anebo jiné látky, které by tímto kompetitivně zabránily viru v neblahém působení. Touto látkou je právě zinek, který má navíc oproti ICAM-1 větší afinitu k rhinovirovým „kaňonům“. Jednoduchou logikou tedy vyplývá, že dostatek zinečnatých iontů v oblasti dutiny ústní a nosní může zablokovat vznik nachlazení. Dokonce je již spočítáno, kolik zinku je nutno pro dostatečnou ochranu: při doporučeném užívání Bioaktivního Influ-Zinku (3-6 pastilek denně) koncentrace zinku 1012krát převyšuje  koncentraci rhinovirů, která by za normálních okolností způsobila nákazu…

 

Třetím efektem zinku je ovlivňování nervových zakončení. V oblasti úst a nosu jde o nerv trojklanný a lícní. Účinek zinku je podobný účinku přiloženého prstu na horní ret či na kořen nosu pro zabránění kýchnutí. Stejný následek stimulace nervových zakončení (snížení projevů nachlazení) vzniká i při zvýšené koncentraci zinku. Jelikož však v těle existují homeostatické mechanismy, které zabraňují delšímu trvání vysoké hladiny zinku, tento účinek trvá přibližně 2 hodiny. Proto i doporučovaný interval mezi podáváním jednotlivých pastilek přípravku Bioaktivní Influ-Zinek je 2-3 hodiny.

 

Bioaktivní Influ-Zinek užívali preventivně i čeští olympionici – na zimních olympijských hrách v Salt Lake City k ochraně před nežádoucím nachlazením či chřipkou a v letních Aténách před následky prochladnutí z klimatizace či z velkých teplotních výkyvů.

MUDr. Jitka Trnková, MBA

Zdroj: S. G. Novick, J. C. Godfrey, N. J. Godfrey, H. R. Wilder, Hofstra University, New York, 1996: How Does Zinc Modify the Common Cold?

Reklama