Křehká zlatovláska s jemným, zasněným úsměvem – to je režisérka Maria Procházková. Když se ale odpoutáte od líbezného princeznovského exteriéru, objeví se přemýšlivá, talentovaná, cílevědomá, nicméně sympaticky skromná a věcná mladá dáma.

Tvůj první celovečerní film „Žralok v hlavě“ měl premiéru v lednu. Docela hodně se o něm mluvilo, vyšlo hodně recenzí, spíš pochvalných. Jsi spokojená? Asi jsem:-) Ale spíš než pochvalné recenze mě zajímaly reakce nejbližšího okolí, rodiny a pak diskuze s diváky po projekcích. Mám pocit, že film ožívá až na plátně před publikem. Je zajímavé, že Žralok nechal jen málokoho v klidu, každý divák měl chuť se k němu vyjádřit, ať už pochvalně nebo kriticky, a co může být lepšího, než že vaše práce někoho zajímá a chtějí ji dále rozebírat, zkoumat, mluvit o ní. Ptát se, zda to, či ono pochopili správně a přidávat vlastní související zážitky.

Hodně se mluvilo o výkonu Oldřicha Kaisera, jak se ti s ním pracovalo? Je mi to skoro trapné opakovat, ale on je prostě unikát. Je úžasnej, nemůžu si pomoci. Zcela soustředěné, přesné herectví, umí hrát každým svalem tváře, snáší jakékoli nepohodlí při natáčení a ještě kolem sebe šíří dobrou náladu. Prostě sen každého režiséra.

U většiny tvých filmů jsi podepsaná i jako autorka námětu a scénáře? Je to pro tebe stravitelnější, než se s někým složitě domlouvat, nebo ti ještě nikdo nedal ten správný scénář, který bys prostě MUSELA natočit? Zatím jsem ještě neměla důvod točit cizí látku. Většinou přijdu s nápadem a od něj se odvine filmový projekt. Hotový scénář mi zatím nikdo nenabídl, ale není to tak dlouho, co jsem tvrdila, že celovečerní film mě neláká.. a ejhle, takže uvidíme : -)

Není pak režírování složitější? Mám na mysli, když pak při natáčení vidíš, že některý věci nefungují, tak jak sis to do scénáře napsala a musíš od nich upustit? Spíš to vidím jako výhodu, protože si do vlastního scénáře můžu „hrábnout“ kdykoli… Ale snažím se, aby k žádným „nefungujícím“ momentům nedocházelo. Z animace jsem dost vycvičená, že je nutná precizní příprava, vlastně byste si měli umět film „přehrát“ v hlavě, dřív než začnete točit, k tomu slouží fáze storyboardu (obrázkového scénáře), kde se proflákne většina případných nedostatků nebo zádrhelů. Upřímně tu fázi nenávidím, je totiž na celé evoluci filmu to nejtěžší, alespoň pro mě.

Shodou okolností jsem tě viděla při natáčení, působila jsi hodně klidně, byla to náhoda? Dokáže tě něco při práci vytočit – herci, produkce, apod? Základ je, že musíte být obklopeni silným týmem, štábem šikovných lidí, kteří stejně jako vy věří tomu, co společně vytváříte, a musí vás to všechny bavit. A pak je to hlavně o té přípravě, když víte přesně, co chcete, a máte představu, jak to udělat, není moc důvodů, proč být nervózní. A mezi námi, i kdybyste byli, proč by to mělo znervózňovat ty kolem vás? :-)

Co myslíš, že je na práci režiséra nejtěžší?
Všichni čekají, že budete za všech okolností znát odpovědi…

V novinách jsem objevila zmínku, že už připravuješ nový celovečerní film. Je-li to pravda, můžeš říct alespoň třeba o čem bude? Projektů máme v plánu několik, ale teď se soustředíme především na hraný film v divácké kategorii: pro celou rodinu. Bude to o malé holčičce Terezce. Scénář je víceméně hotový a začínáme shánět peníze. Máme už vybranou hlavní představitelku a doufáme, že nám do jara moc nevyroste :-)

Opustíš definitivně animované filmy, nebo zvládáš dělat obojí? S animací se rozhodně neloučím! Mám několik kratších námětů a jeden dlouhometrážní, který ale na své místo na slunci bude muset chvíli počkat. Animace byla přítomná ve Žralokovi a ani Terezce se úplně nevyhne. Kromě toho ji používám v reklamách a různých spotech, prostě tam, kde je potřeba. Ona si o to sama řekne.

Jak náročné je vůbec sehnat finance na celovečerní film? To by bylo na dlouhé vyprávění a nebo naopak na krátké: je to téměř nemožné. Ano, sice se nám podařilo zrovna natočit celovečerní debut, ale jen pro představu, scénář byl napsaný skoro pět let…

S tím souvisí i další otázka – uživí se člověk režírováním? Myslíš filmovým? Známá režisérská jména u nás ano. Já si zatím vydělávám na to, abych mohla točit filmy. Pohybuji se na širším poli a docela mi ta různorodost vyhovuje: scénáře, spoty, znělky, výtvarná činnost (především koláže) ale i teorie související: chvíli jsem psala recenze do časopisů, učila jsem na vyšší odborné škole grafické v Jihlavě…

Kolik hodin denně vlastně pracuješ? To se tak nedá říct, nechodím do kanceláře, píšu doma. Když točím, je to většinou 12hodinová směna, ke které ale ještě musíš připočíst každodenní přípravu, procházení scénáře, vyrábění různých rekvizit, které hrají, či animaci, technickou přípravu s kameramanem… Během natáčení je to extrémní, vlastně ještě teď se cítím unavená ze Žraloka a to byla premiéra v lednu. Ale hlavně, když něco vymýšlím nebo píšu, nedá se to počítat na hodiny ani na dny, není tam ta hranice mezi „teď pracuji“ a „teď ne“, protože o tom vlastně přemýšlím pořád. A moje drobná úchylka je, že se mi nejlíp tvoří o víkendu a v noci, asi proto, že mám pocit, že nemusím :-)

Při čem si nejlíp odpočineš? Když jsem na návštěvě u očního lékaře a říkám, že relaxuji tím, že jdu do kina nebo si čtu, obrací paní doktorka oči v sloup, ale je to tak… nejlíp si odpočinu prostě zase tím, co mě nejvíc baví. Ať animuji nebo sedím u počítače, trpí záda, takže se snažím protahovat jógou, na kterou chodím přes tři roky. Jen kolem natáčení jde všechno stranou. V poslední době jsem si zamilovala výlety na motorce (jako spolujezdec, nemám ani řidičák). Krajinu vnímáte z úplně jiné perspektivy, je to romantické a skvěle to vyčistí hlavu :-) 

Reklama