Prázdniny a dovolené jsou teprve v polovině. Načerpejte inspiraci, co si během volných dní rozhodně přečíst a s kým si odpočinek nelépe užít. Vyzpovídali jsme pro vás několik známých tváří a tady jsou jejich odpovědi.

  1. Jakou knihu máte v plánu přečíst, nebo už jste letos přečetli na dovolené?
  2. Co vy a oddělená dovolená? Vyrazili byste si bez rodiny?

Markéta Hrubešová

  1. MarketaNa prázdniny se teprve chystáme. Nicméně do kufru určitě dobrou knihu či spíše knihy přibalím. Zcela jistě to bude nějaké odpočinkové čtení, pokud možno s humorem a nadsázkou. K tomu také nějaký životopis. A zcela určitě si vezmu i nějakou kuchařskou knihu...
  2. Takovým akcím se vůbec nebráním. A proč vlastně? S kamarádkou nebo rodiči přeci probíráme úplně jiné věci než s partnerem. A možná máme i  trošku jiný program... A hlavně, mít někoho rád neznamená být s ním siamské dvojče, že? :-)

Michaela Kuklová

  1. Čmisatu průběžně, v podstatě každý večer před spaním. Nedávno jsem znovu dočetla skvělou knížku Kateřiny Janouchové „Nejbližší“. Teď čtu „Pod sněhem“ Petry Soukupové a čeká mě „Zmizelá“ od Gillian Flynn. Možná dám ale přednost knize Mráz Bernarda Miniéra, protože film Gone girl, tedy Zmizelá, jsem viděla v kině. Detektivka Mráz se prý čte jedním dechem.
  2. Popravdě neznám lepší dovolenou než se svou nejlepší kamarádkou Vlastičkou. Jsou naší tradicí už sedmnáct let. Každoročně se těšíme jako malé holky. Když byl syn malý, jezdil s námi. Teď ji máme, když je u táty. Párkrát jsme vyrazily i k moři, jednou na hory, ale nejlepší je vždycky na chalupě. Zajedeme si za kulturou, chodíme na houby, čteme a každou dovolenou něčemu věnujeme. Jednou to byla dieta a rychlá chůze, jindy třeba vaření podle různých receptů. Pamatuji si, že jsme dělaly nějaké jehněčí na pomerančích. Recept na několik hodin práce, ale pak to chuťově nebylo k jídlu. Vždycky zažijeme tolik srandy, že se za celý rok tolik nenasměju. Vloni jsme věnovaly dovolenou zkoušení. Vlasta je herečka a režisérka. Režírovala hru Ani za milión!, ve které hraju společně s Marcelem Vašinkou. Těšíme se, že si jednou také zahrajeme spolu.

Jana Florentýna Zatloukalová

  1. janaProtože se živím psaním, mám před sebou stále nějaká písmenka týkající se odborné literatury v oblasti jídla, gastronomie a receptů. O dovolené čtu knížky, na které mi přes pracovní zbytek roku nezbývá čas, hlavně českou beletrii s krásnou češtinou. Letos o prázdninách jsem zatím stihla přečíst Pohádku máje od Viléma Mrštíka. Přesvědčila mě, že romance stále může být zajímavá, i když v první polovině knížky nepadne ani jediný polibek. Nebo Povídky od Jaroslava Haška, které zase krásně a nadčasově vystihují některé typické rysy české povahy. Ještě mám v záloze pár knížek od Karla Čapka, prázdniny naštěstí zatím nekončí.
  2. Když se řekne dovolená, je to pro mě napevno spojené s pobytem mimo domov se svou rodinou. Je to období, kdy spolu můžeme být celý den, nejen u společné večeře. Vůbec nezáleží na tom, kam se vydáme. Zda budeme poznávat krásy české vlasti, nebo zda se rozhodneme objevovat nové země. Ani na tom, zda nám přeje počasí, nebo zda se po cestě ztratí klíče od střešní rakve, kde máme uložena všechna zavazadla. Vždycky si to užijeme. A to právě proto, že jsme spolu a že si dovezeme společné zážitky. Pobytům s kamarádkami a se známými se nebráním, ale vždycky je to už jen doplněk k prázdninové volnosti.

Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy

  1. RudaBohužel absolutně patřím do kategorie lidí, kteří knihy vůbec nečtou. :-( Potýkám se s tím celý život. Jen málo knih dokázalo upoutat mou pozornost natolik, abych je dočetl až do konce. Čekal jsem, že se to v pozdějším věku změní, ale je tomu přesně naopak. Dávám proto přednost časopisům, sociálním médiím a aplikacím ve svém mobilu. Tam najdu vše již shrnuté a jen to nejdůležitější. Ale pokud bych přece jen četl, byl by to žánr Sci-fi.
  2. Zažil jsem už dovolenou na oba způsoby a připadá mi to úplně normální. Je to přirozené. Dovolenou s celou rodinkou máme letos krásně za sebou a ještě nás s přítelkyní čeká sólo dovolená. V září pak mizím vyčistit si na týden hlavu do Chorvatska na velkou jachtu jen s 12 chlapama. Zkrátka barevný život s těmi nejbližšími. A to mě baví.

Čtěte také:

Reklama