Věděli jste, že existuje soutěž o slídila roku? Každoročně ji pod názvem Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) pořádá nezisková organizace Iuridicum Remedium. Devítičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů vybírala vítěze z padesáti nominací zaslaných širokou veřejností. Ze včerejšího předávání si tuto anticenu „odnesl“ Google, ale také Ministerstvo financí, Samsung a MAFRA.

Google získal cenu pro Dlouhodobého slídila za dlouhodobé pročítání e-mailů a netransparentní slídění v soukromí uživatelů. Emaily sleduje za účelem cílení reklamy. V minulém roce vyšlo najevo i to, že v nich vyhledává ilegální aktivity, které pak hlásí.

Cena pro Firemního slídila byla udělena společnosti Mafra, která mimo jiné vydává i deník MF DNES. Právě ten jí k „vítězství“ dopomohl zveřejněním přepisů intimních odposlechů mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou – Nečasovou.

Cenu pro Úředního slídila za rok 2014 obdrželo Ministerstvo financí za návrh zákona o prokazování původu majetku. Navržený zákon dává státu možnost vyzvat k prokazování původu majetku občany, pokud vznikne podezření, že jejich majetek nebyl zdaněn. Zákon stojí podle poroty na velmi vágních pravidlech. Jasně neříká, kdy úředníci mají koho vyzývat a co lze považovat za dostatečné prokázání původu majetku.

Cenu za Výrok Velkého bratra získala společnost Samsung za výrok z Podmínek ochrany soukromí pro zákazníky používající chytré televizory s rozpoznáváním hlasu. „Prosím pamatujte na to, že pokud váš mluvený projev obsahuje osobní nebo jiné citlivé informace, že tyto informace budou mezi daty, která jsou zachycena a předávána třetím stranám prostřednictvím funkce rozpoznávání hlasu,“ stojí v textu podmínek.

oko

Reklama