60bdee96d3debcl.jpg
Foto: Shutterstock

Z hygienicko-protiepidemických opatření vyplývá, že Ministerstvo zdravotnictví nakonec nebude omezovat počet účastníků jednotlivých táborů, stále se ale budou dodržovat přísnější pravidla než za normálních podmínek.

Po všech účastnících bude při příjezdu požadován negativní test na covid-19. Podmínky testování by měly být ještě upřesněny, zatím není jasné, jestli bude stačit antigenní test. Otázky zůstávají i kolem toho, jestli se budou děti testovat i v průběhu tábora. Rodičům ale jistě udělá radost, že v rámci areálu tábora nebudou muset děti nosit respirátory a roušky. Nasadit si je musí pouze při opuštění areálu na místech, na kterých to vyžadují platná opatření.

Kromě neomezování počtu účastníků se pravidla podobají těm loňským. Mezi příjezdy jednotlivých turnusů by měl být minimálně čtyřhodinový rozestup. Ministerstvo také vybízí k dohlížení na dodržování hygienických pravidel, jako je mytí rukou či používání dezinfekce. Děti se nemají podílet na úklidu tábora.

„Z důvodu stávající epidemiologické situace se vylučuje účast dětí na úklidu prostor tábora s výjimkou ubytovacích prostor (pokoj, stan). U malých, především stanových táborů, kde jsou tyto činnosti součástí denního režimu, lze pod dohledem fyzické osoby (vedoucích) a za podmínek zvýšené hygieny, umožnit dětem mytí nádobí (tj. nádobí určené pro přípravu pokrmů a vlastního nádobí, přičemž platí zásada, že vlastní nádobí si každé dítě myje samo a dále zajistit, aby poslední oplachová pitná voda vlastního nádobí byla tekoucí) a úklid tábora,“ píše se v prohlášení.

Dále prohlášení doporučuje oddělovat jednotlivé oddíly, při společných aktivitách dodržovat rozestupy a omezit pohyb dětí na areál tábora nebo volnou přírodu.

O vyjádření, co na podmínky říká, jsme požádaly Ester, maminku sedmiletého syna. „Za chvíli začínají první tábory a oni se vyjádřili teprve teď. Nechápu, s čím tak otálejí. Ulevilo se mi, že syn nebude muset nosit roušku, ale vadí mi, že pořád přesně nevíme, jak to bude s tím testováním. Škoda, že se děti nemohou očkovat, nechala bych ho, abychom měli všichni klid,“ komentuje.

Zdroj: koronavirus.mzcr, redakce

Reklama