První cestu takhle vyznačili už v květnu
Proč jsou značky barevné
Jak už jsem konstatoval, existují čtyři barvy cest. Na první pohled to dělá dojem, že jsou takhle barevné jenom proto, aby se navzájem nepletly. To je samozřejmě hlavní důvod, ovšem není jediný. Barevné rozlišení není náhodné, a to často netuší ani zkušení turisté. Takže trochu osvěty!
Nejvýznamnější je červená turistická značka, která je dálková a vede obvykle napříč celou republikou nebo po hřebenu našich hraničních hor. O něco kratší bývá modrá značka, která vymezuje území nějakého většího regionu, asi tak na úrovni kraje. Menší regiony, odpovídající zhruba okresům, pokrývá zelená značka a nejkratší bývá žlutá. Tou jsou vyznačeny většinou jen spojky mezi jinými značkami, cesty od jedné památky k druhé a podobně. Konec osvěty.
Jak se orientují cyklisté?
Až dosud jsem mluvil o značkách pro pěší turisty. Ale jsou tu ještě značky pro lyžaře běžkaře a pro cyklisty. I ty mají na svědomí členové KČT. Lyžařské trasy vedou obvykle po pěších značkách, jen místy je nutné doplnit je zvláštním značením, které je určeno jen jim. To takové cykloznačení je úplně samostatné. S ním začal klub v roce
7. Hlemýžď bez domečku?
A když už mluvím o cyklotrasách – jedna malá poznámka. Často si je lidi pletou s cyklostezkami. Takže ještě jednou trochu osvěty! Cyklostezka je cesta určená pro cyklisty, kdežto cyklotrasa směřuje z jednoho místa do druhého a vede po různých komunikacích, místy po silnicích, místy třeba i po cyklostezkách.
Díky značení tras může Klub českých turistů vydávat vlastní mapy. Pro pěší mají měřítko 1 : 50 000, cyklomapy jsou v měřítku 1 : 100 000. Existují i jiní vydavatelé obdobných map, ale těžko mají trasy vyznačeny přesněji než ten, kdo je značí i v přírodě.
Články pro vás připravuje pan Luboš Němeček z Klubu českých turistů.
SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ
Soutěžní otázky:
1) Kterou barvu turistické značky u nás nemají:
a) modrou
b) žlutou
c) hnědou
2) Nejstarší značená cesta vedla kolem
a) Sázavy
b) Vltavy
c) Otavy
3) Pěší turistické trasy u nás značí
a) Klub českých turistů ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj
b) pouze Klub českých turistů
c) Klub českých turistů ve spolupráci s Ministerstvem kultury
Ze správných odpovědí budou vylosovány tři výherkyně, které obdrží mapu KČT.
Odpovědi vkládejte SEM.
Nový komentář
Komentáře
1.c
2.b
3.b
Tohle je moc užitečná aktivita.
Díky značkám můžu chodit na výlety i já, která se jinak ztratí v každém větším mlází. Takže KČT - díky
!
Aja: když se obnovuje staré značení, mlčky se předpokládá, že když tam ta značka byla už za knížete Kinského blahé paměti, nikomu nevadí, a prostě se obnoví. Pokud se značí úplně nová trasa, tak se značkař zeptá, když ovšem majitele domu sežene. Jinak pokud jde o značku umístěnou na plotě, na sloupu, na stromě, nebo na nějaké obvodové zdi kolem něčeho, obvykle se po majiteli neshání.
Aja: No možná proto máme v Evropě nejrozvinutější síť značených tras, protože se nikdo nikoho neptá a nepapíruje se kolem toho. Osobně bych člověka, který brblá kvůli značce na baráku, vysadila v neznačených hvozdech ukrajinských, a jsem přesvědčená, že kdyby náhodou našel cestu do civilizace, tak by měl na turistické značení diametrálně odlišný názor
Rikina: Z těch reportáží vyplynulo, že by měl...
Aja: značkař se nemůže dost dobře ptát každého majitele objektu, to by žádné značky neudělal, pro samé shánění majitelů. Obvykle se značky umísťují na místa, kde se nepředpokládá, že vznikne spor. Umístění značky na fasádu domu je krajní možnost, když opravdu není kam jinam, kromě toho značka nijak fasádu nepoškozuje.
Ony ty značky jsou diskutabilní pokud si KČT nevyžádá svolení majitele objektu kam značky umístí...Nedávno o tom bylo několik reportáží v TV. I naši známí mají na nové fasádě značku, kterou tam nedovolili dát...
Příspěvek čtenářky BcH byl smazán, protože pod článek napsala odpovědi soutěžních otázek. Tím se také připravila o možnost výhry.
Práce dobrovolných českých turistů je namáhavá a obdivuji je.Ještě když žil tatínek,chodila jsem s jeho klubem turistů a na zpáteční cestě z výšlapů jsme sbírali odpadky,které nechali naši nebo jiní turisté poházené okolo cestiček.Po nás byl pořádek,ale v dnešní době je to potopa.
Nemohu přijít na chuť cykloturistice,protože mnozí jedou jako šílenci tam,kde bych je nečekala.Jsou po nich vyježděné koleje v cestičkách,jehličí nedrží při sobě a po deštích je odplavováno,začíná eroze půdy.
Uznávám jen pěší turistiku po vyznačených trasách a ne masové výpravy.Pěkný den
BcH: To se nedělá.