Každý, kdo ochutnal pravé italské gelato nebo poctivou, v malém vyráběnou zmrzlinu ví, že rozdíl proti té z obchodu je obrovský. A tak se snadno může stát, že zatoužíte poměřit své síly a budete chtít některý z mražených dezertů připravit po svém, doma. Zapojíte fantazii, budete vědět, co je uvnitř, a navíc si ji vyrobíte kdykoliv na ni dostanete s dětmi a jejich kamarády chuť. A nemusí zůstat jen u zmrzliny či gelata. Pustit se můžete i do sorbetu nebo šerbetu.

obrazek.png

Zmrzlina nebo gelato?

Základ skutečně dobré zmrzliny i gelata tvoří mléko, smetana a cukr, které se dál ochucují ovocem, ovocnými šťávami, ořechovou či vanilkovou pastou, čokoládou, sladkým i slaným karamelem, alkoholem, maceráty i dalšími ingrediencemi podle chuti.
Do zmrzliny navíc patří i vaječné žloutky, které se (při skutečně ruční výrobě) vyšlehají s cukrem do nadýchané pěny podobně jako základ na třené těsto. Další podstatný rozdíl je v tučnosti. Zatímco u gelata se pohybuje kolem 4 %, zmrzlina je podstatně tučnější – podíl tuku začíná kvůli většímu množství smetany na 10 % a míří klidně až k 25 %.

Další rozdíl je ale i ve způsobu přípravy. Do zmrzliny se zašlehává podstatně víc vzduchu - 50 i více procent – je tedy ve výsledku nadýchanější. Naproti tomu je gelato s maximálně 25 % vzduchových bublinek hutnější, krémovitější a plastičtější. 

Liší se ale i teplotou. Gelato se chladí jen na teplotu -12 °C až -14 °C. Podává se méně chlazené než zmrzlina a pro organismus, ústa ani dásně nepředstavuje tak výrazný teplotní šok. Jde nabírat špachtlí. Naproti tomu na zmrzlinu, která chce aspoň -18 °C, si budete muset vzít pořádně masivní kovovou naběračku.
 
Sorbet a šerbet

To, co odlišuje předchozí mražené pochoutky a sorbet, je chybějící mléko, smetana, případně žloutky. Sorbet se vyrábí z ovoce, vody, cukru a ochucujících či aromatických složek. Je proto vhodný i pro vegany nebo pro ty, kteří nemohou konzumovat mléčné výrobky.
Naproti tomu šerbet je sorbet, který obsahuje malé množství přidaného mléka nebo smetany a má typicky 1-3 % tuku. Při vyšším obsahu tuku už jde o gelato nebo zmrzlinu. Šerbet může obsahovat i vaječné bílky jako zahušťovadlo.

Jak na domácí výrobu
62cd3fc598365obrazek.png

Vedle robotu nebo mixéru, který vám usnadní přípravu hmoty na mražené laskominy, budete potřebovat i pomocníka pro chlazení. Na trhu se setkáte s výrobníky, které potřebují předchozí namrazení, a to i 24 hodin, další čas počítejte na zmrazení hotové zmrzliny.
Alternativou jsou kompaktní přístroje, které budou zmrzlinovou hmotu samy míchat a současně mrazit, takže si už za hodinu budete pochutnávat na domácí zmrzlině, gelatu, sorbetu či šerbetu nebo i mraženém jogurtu s tou správnou konzistencí a teplotou. Právě takovou možnost nabízí například zmrzlinovač Gorenje ICM10W s velkou litrovou nádobou a výkonným kompresorem se třemi stupni chlazení. Ovládá se jednoduše elektronicky.

Doporučená cena je 4 999 Kč.
 
Více informací: cz.gorenje.com
62cd3fa9e4694obrazek.png

Reklama