firework-fb.jpg

Před oslavami konce roku se mnoho lidí dohadovalo o správnosti či nesprávnosti odpalování petard. A nyní po vstupu do roku 2020 se řeší toto téma ještě víc. Poté, co díky třem lampionům štěstí s ručně psaným novoročním přáním, jejichž vypouštění je navíc od roku 2009 v Severním Porýní-Vestfálsku zakázáno, v krefeldské ZOO shořel pavilon, v němž zahynulo více než 30 zvířat a záchranné stanice začaly hlásit zraněnou či uhynulou volně žijící zvěř, která doplatila na lidské veselí, se nejen na internetu strhly žhavé diskuse. Zakázat petardy nebo ne?

V německé ZOO sice nešlo o petardy, ale pouze o lampiony štěstí s novoročními přáními. Ty ovšem zavinily požár pavilonu opic, v kterém zemřelo mnoho zvířat (více zde). I tento případ na českém internetu vyvolal řadu diskusí. Další se rozpoutaly poté, co Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy vypustila fotografie zranených labutí a popsala, co se během oslav konce roku a začátku nového dělo na březích Vltavy. 

„Pro pražské labutě nebyl vstup do nového roku bohužel vůbec šťastný. Lidé slavili konec roku v centru Prahy a odpalovali petardy a další pyrotechniku v těsné blízkosti vodních ptáků na březích Vltavy. Když jsme vyráželi zásahovým autem pro první poraněné labutě, viděli jsme davy lidí na nábřežích a na mostech. A všude záblesky a rány z pyrotechniky. Lidé se radovali, ale vyděšení ptáci se zvedali z hladiny a někteří z nich v letu naráželi do překážek. Celkem jsme vyjížděli v noci pro 7 labutí. Jedna uhynula bohužel do našeho příjezdu, rozbila si nárazem do tramvajového vedení na Mánesově mostu hlavu,“ informovala na svém Facebooku například Záchranná stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy.

Někteří lidé by petardy na Nový rok úplně zakázali, jiní by nechali pouze organizované ohňostroje, které připravují a dohlížejí na ně profesionálové. „Pořádně zdražit! Je to děsný v rukou ožralých takový věci. Ať si to házejí doma na dvoře. Jejich zábava a stovky zvířat ve stresu a ztracených, co je to za zábavu?“ vyjádřila se v komentářích například uživatelka Facebooku Martina.
 
„Mám ohňostroje ráda, a ráda si počkám na 1. ledna a zajdu se podívat na ohňostroj pořádaný městem. Pyrotechniku bych v obchodech zakázala, aby si ji nemohl koupit kde kdo. Pak se někdo opije a střílí to lidem do oken. Třeba na takovém Václaváku to lítá do všech stran. Vstup je tam jen na vlastní nebezpečí. Lidi s tím nejsou nebezpeční jen pro zvířata, ale i sami pro sebe. Přenechala bych tuto zábavu profesionálům, kteří připravují krásné ohňostroje. Většinou je odpálí 1. kolem šesté večer, trvá to kolem 10 minut a je konec. Nechápu, proč někteří lidé pálí petardy už od 30. prosince odpoledne do 2. prosince večer. Bydlím na sídlišti a letos to bouchalo tři dny, jakmile se setmělo,“ píše zase na sociální síti paní Veronika.

fireworkss.jpg
„Plošný zákaz petard, které opravdu o mnoho vice škodí, než aby nesly radost, je řešení,“ píše Pavlína. „Pyrotechnika by měla být omezená jen na konkrétní hodinu a přesné místo, větší lokace jako náměstí a náves, kde není zvířat tolik. Pamatuji si, že jsme si s babičkou ťukli o půlnoci a šli na náves podívat se na ohňostroj, který pouštěli hasiči a popřípadě ostatní co na to měli a ne, že se to pálí od Mikuláše do Tří králů a ještě hrozí, že mi někdo podpálí střechu domu či ordinace,“ vyjádřila se uživatelka Kristýna.
 
„Mně se líbí, jací jsou lidé pokrytci. Bydlím na okraji Prahy a mám koně. Velmi často k nám chodí rodiny s dětmi, jestli si mohou koníky pohladit nebo jestli se mohou děti povozit. Jakmile ale udeří Silvestr všichni na koně zapomenou a odpalují nám okolo ohrad a stájí všechno, co se dá,“ napsala komentář pod článkem na TN.cz Ivy Stone.
 
Některým lidem se však tyto názory zajídají. „Zakážeme auta? Na silnicích se bourá a umírají nevinní lidé i srnky,“ vyjadřuje se na stránkách záchranné stanice pan Franta. „Lidi, ti z vás, co říkáte, že to ubližuje zvířatům, uvědomte si, že třeba takové prase musí také umřít kvůli tomu, že zrovna vy máte hlad!!! Ohňostroj je tradice a už se to omezilo jen na ty dva dny. A myslím, že těch zvířat trpí mnohem míň, než ty co za rok sežerete,“ vyjádřila svůj názor uživatelka Lucinka.
 
Nutno říci, že lidí, které by petardy zakázaly během oslav Nového roku úplně, nebo by alespoň zakázali jejich prodej a nechali ohňostroje pouze v rukou profesionálů, je podle komentářů na různých sociálních sítích a v diskusích médií většina.

pyro.jpg

Foto: Shutterstock
 
A jaký máte na ohňostroje názor vy?

Reklama