Ideální věk na početí prvního dítěte je podle odborníků mezi 20 až 25. rokem života, kdy je organismus obvykle plný síly. Po třicítce potom plodnost postupně klesá. Jenže studium a budování kariéry nebývá s mateřstvím úplně snadno slučitelné, a tak se mnohé ženy rozhodují první dítě odkládat. Důvodem může být i onkologická léčba apod. Větší šanci na pozdější těhotenství jim umožňuje mrazení vajíček. To samozřejmě není stoprocentní, ale vývoj jde dopředu.

604f3d617e8b7obrazek.pngFoto: Shutterstock

V roce 2019 schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv v Česku novou metodu zmrazení ženských vajíček, která až o polovinu snižuje riziko, že při rozmrazení budou vajíčka poškozena. Při správném uchovávání navíc vydrží zmrazená i desítku let. Ale není to samozřejmě zadarmo. Ceny se na klinikách liší, ale přibližně to vyjde na čtyřicet tisíc, plus se platí dalších 1500 až 3000 za každý rok uskladnění. Při mrazení z důvodu zdravotních problémů přispívá pojišťovna. Tuto možnost vytvořit si zadní vrátka využila i řada známých žen. Kdo je mezi nimi?

Sofia Vergara (48)

shutterstock-276230633.jpg
Foto: Shutterstock

Herečka a modelka má devětadvacetiletého syna a také zmrazená vajíčka v zásobě. Uvedla to v roce 2013 v pořadu Good Morning America s tím, že s partnerem Nickem Loebem uvažují o miminku. To jim měla odnosit náhradní matka. Jenže z partnera se v roce 2014 stal expartner, a jejich vztah má dokonce soudní dohru. O zmražená vajíčka se Nick se Sofií začal soudit a nedávno spor prohrál.

Paris Hilton (40)

shutterstock-1126864118.jpg
Foto: Shutterstock

Dědička hotelového impéria je i ve čtyřiceti letech stále bezdětná, ale má ze sebou čerstvě čtvrté zásnuby a s partnerem si prý přejí založit rodinu. Pro případ, že by početí nešlo podle plánu, má v záloze zmrazená vajíčka, což jí poradila kamarádka Kim Kardashian. Paris Hilton v rozhovoru pro The Sunday Times uvedla, že to doporučuje každé ženě, která si kvůli dětem nechce připadat pod tlakem. Prý si také přeje narození dvojčat – v ideálním případě by to prý měla být holčička a chlapeček.

Sestry Kardashianovy

shutterstock-327220937.jpg
Foto: Shutterstock

Kromě Kim (40) do toho šly i její dvě další sestry. Sama Kim Kardashian je matkou čtyř dětí, před lety jí ale lékaři řekli, že nikdy přirozenou cestou nepočne, a tak zahájila proces zamrazování. Při něm zjistila, že je těhotná. Sama odnosila ještě jedno dítě a další dvě byly ze zdravotních důvodů počaty umělým oplodněním a odnosila je náhradní matka. Zmrazená vajíčka má pro strýčka příhodu i matka tří dětí Kourtney Kardashian (41)  a k sestrám se připojila i Khloe Kardashian (36), která má zatím jedno dítě.

Olga Lounová (40)

profimedia-0559169610.jpg
Foto: Profimedia

Z českých žen o této proceduře několikrát otevřeně promluvila zpěvačka Olga Lounová, která se pro ni rozhodla už před několika lety. Prý se tak cítí mnohem klidněji a doporučila by to každé bezdětné ženě, protože má ve svém okolí hodně takových, které těhotenství odkládaly, a potom už to nešlo.

Rita Ora (30)

shutterstock-314772107.jpg
Foto: Shutterstock

Zatím bezdětná zpěvačka nechtěla nechat nic náhodě, a tak se pro zmrazení vajíček rozhodla nedlouho po svých dvacátých narozeninách. Řekla to v rozhovoru pro Sunrise v roce 2019 s tím, že vzhledem k její touze po velké rodině jí to doporučil lékař.

Rebel Wilson (41)

profimedia-0560472220.jpg
Foto: Profimedia

V lásce se jí moc nedaří, a tak známá komička myslí na zadní kolečka. V roce 2019 řekla v rozhlasovém pořadu Kyle & Jackie O Show, že se zrovna vrátila z kliniky. K rozhodnutí ji inspirovalo mnoho jejích přítelkyň z Hollywoodu, které mražení vajíček také podstoupily.

Čtěte také:

Reklama