Lidská bezohlednost nechala zmizet z povrchu zemského další ohrožený druh. Americký úřad pro výzkum oceánů a atmosféry oficiálně potvrdil, že definitivně vyhynul další z mnoha obyvatelů mořských vod. Je jím tuleň karibský. Marně po něm pátrali dlouhých pět let.

Během tří století byla vybita populace tuleňů, která čítala 250 tisíc jedinců. Tuleň karibský byl na moři poprvé spatřen koncem 15. století v době Kolumbových výprav. O necelá dvě století později však začalo jejich vybíjení ve velkém. Byli zabíjeni pro maso, tuk i k výzkumným účelům. Vybíjení těchto tuleňů skočilo v 19. století, ale to už se jejich populace tolik zmenšila, že nebyli schopni reprodukce.

Poslední živý exemplář byl viděn v roce 1952 mezi mexickým pobřežím a Jamajkou. Čas od času se objevila hlášení o pozorování tohoto tvora, ale ve všech případech se jednalo o mylně identifikované tuleně jiného druhu. Nyní se snahy biologů obrátili k záchraně jiných vzácných tuleňů - havajského a středomořského.

Nejnovější odhady tvrdí, že každý den na Zemi vymírá okolo 80 druhu rostlin a živočichů, tedy tři druhy každou hodinu. Podle toho, co je doloženo, vymřelo od počátku 17. století 486 druhů živočichů a asi 600 druhů rostlin.

Co si myslíte o vybíjení tuleňů a velryb? Co je podle vás příčinou rychlého vymírání rostlinných a živočišných druhů?

Reklama